Weekendowe linie autobusowe

Od początku maja powiat poznański wraz z okolicznymi gminami uruchomił linie autobusowe adresowane przede wszystkim do turystów rowerowych i pieszych, chcących oderwać się od samochodu i skorzystać z uroków środowiska naturalnego.
Od 1 maja br. obok istniejącej linii 471, łączącej po obrzeżach Puszczy Zielonka, Swarzędz z Murowaną Gośliną i Pobiedziskami, uruchomiono także nowe połączenie – linię nr 671 na trasie Wielkopolski Park Narodowy – Mosina – Rogalin – Świątniki. Obydwie linie wyruszają spod dworców kolejowych: linia 471 z Centrum Przesiadkowego w Swarzędzu, natomiast linia nr 671 z przystanku przy dworcu w Mosinie.
Linia nr 471 podobnie jak w poprzednich latach obsługiwana jest przez Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne, które jako jedyne w Metropolii posiada dwie przyczepy do przewozu rowerów (z których każda może zabrać około 15 jednośladów), a także autobusy niskopodłogowe przystosowane do ich holowania. W bieżącym roku linię 471 przedłużono aż do Przebędowa, dzięki czemu lepszy dostęp do niej będą mieli mieszkańcy północnej części gminy Murowana Goślina z łopuchowa, Uchorowa i Długiej Gośliny.
Linia nr 671 umożliwia dojazd z Mosiny do lasów położonych wokół jeziora Góreckiego oraz do zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie. W odróżnieniu od linii nr 471, autobusy linii nr 671 wyposażono w specjalny wieszak rowerowy umożliwiający przewóz czterech rowerów. Linię obsługuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Mosinie. Linie funkcjonować będą we wszystkie soboty, niedziele i święta w okresie od 1 maWycieczkę rowerową można zaplanować również w wakacje. Duża liczba połączeń ma zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu na turystycznych szlakach przebiegających przez malownicze tereny regionu, m.in. Puszczę Zielonkę, Wielkopolski Park Narodowy i przełom Warty w okolicach Rogalina. Łącznie to ponad 500 km ścieżek czekających na mieszkańców powiatu poznańskiego.
Trasa obydwu linii przebiegają w pobliżu następujących szlaków rowerowych:
• EuroVelo R1 – R6 i R9
• Szlak Kościołów Drewnianych
• Małą i Dużą Pętlę Rowerową
• Cysterski Szlak Rowerowy
• Pierścień dookoła Poznania.
Dojedziemy nimi również w rejon kąpieliska Tropicana w Owińskach i jezior: Stęszewskiego, Wronczyńskiego i Jerzyńskiego. Na linii 471, podobnie jak w ubiegłym roku za bilet zapłacimy:
– jednoprzejazdowy: normalny 3,00 zł / ulgowy 1,50 zł
– całodniowy: normalny 5,00 zł / ulgowy 2,50 zł
– grupowy (max. 2 dorosłych + 3 dzieci) jednoprzejazdowy: 6,00 zł
– grupowy całodniowy: 10,00 zł
W ramach zakupionego biletu przewóz rowerów jest bezpłatny. Aby promować te osoby, które na co dzień korzystają z przejazdów środkami transportu publicznego, w autobusach honorowane będą także ważne bilety okresowe PEKA na strefy ABC oraz B, C i BC oraz ważne bilety okresowe Komunikacji Gminy Swarzędz. W linii 671 obowiązuje tylko taryfa PUK Mosina, ale przewóz rowerów jest bezpłatny w ramach zakupionego biletu. W ciągu czterech lat autobusy linii turystycznej przejechały ponad 87tys. kilometrów, przewożąc łącznie ponad blisko 10 tys. pasażerów i 1.600 rowerów.
Wszystkich mieszkańców, wraz z rodzinami i przyjaciółmi, a także turystów zapraszamy na rowerową przygodę na ścieżkach powiatu poznańskiego. Uruchomione linie umożliwiają bowiem miłośnikom dwóch kółek bezpieczne omijanie dróg publicznych o dużym natężeniu ruchu, które nie posiadają ścieżek rowerowych oraz pozwalają poznać bogactwo przyrody powiatu. Obydwie linie autobusowe to świetna oferta dla małych turystów, aby wraz z rodzicami poznawać tereny bardziej odległe od swojego domu.ja do 13 października.
Rozkłady jazy autobusów na liniach weekendowych zamieszczone są na stronie Powiatu Poznańskiego www.powiat.poznan.pl i na naszym portalu www.swarzedz24.pl

Prosimy o zapoznanie się z rozkładem jazdy obydwu linii.

471 – rozkład jazdy
671 – rozkład jazdy

www.powiat.poznan.pl

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *