W swarzędzkiej .Nowoczesnej o projekcie ustawy aglomeracyjnej

16 lutego w Swarzędzu odbyły się konsultacje dotyczące poznańskiej ustawy metropolitalnej. Autorów rozwiązań, a zarazem organizatorów spotkania reprezentowali: Paulina Stochniałek – przewodnicząca koła .Nowoczesna Swarzędz, Mariusz Rembicki – koordynator powiatu poznańskiego .Nowoczesnej oraz Paweł Adamów – współautor ustawy, od wielu lat związany z samorządami. Obecnie pracuje w stowarzyszeniu Metropolia Poznań, gdzie jest  odpowiedzialny za zintegrowane inwestycje terytorialne.

Podstawowym założeniem projektu ustawy o metropolii poznańskiej jest dobrowolne uczestnictwo gmin. Powołany związek miałby koordynować powierzone zadania z korzyścią dla całego regionu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami związek metropolitalny ma prawo zatrzymać w swoim budżecie 5% wypracowanych na jego terenie wpływów z podatku dochodowego. Biorąc pod uwagę miasto Poznań i gminy wchodzące w skład powiatu dałoby to kwotę 140 mln złotych, a należy zauważyć, że związek metropolitalny nie musi ograniczać się do naszego powiatu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by w jego skład weszły również takie miasta jak Środa Wlkp, czy Śrem. Jedynymi obowiązkowymi warunkami dołączenia do związku metropolitalnego w przypadku projektu przedstawionego przez .Nowoczesną ma być zrzeczenie się na rzecz związku organizacji transportu publicznego oraz polityki przestrzennej. W przypadku transportu należy zaznaczyć, że wypracowane w Swarzędzu zasady są korzystniejsze niż w Poznaniu i w przypadku podjęcia rozmów nie mogą one ulec pogorszeniu. Niemniej wspólny transport zarówno autobusowy jak i kolejowy mógłby stanowić udogodnienie dla mieszkańców dojeżdżających do pracy. Z kolei wspólny plan zagospodarowania przestrzennego ma na celu zahamowanie rozlewania się zabudowy w niekontrolowany sposób, przez co podnoszone są koszty budowy oraz utrzymania infrastruktury.

Jak sami autorzy zaznaczają, ich projekt w przeciwieństwie do warszawskiego  projektu PiS-u , nie zakładana administracyjnego włączania gmin w granice miasta, a jedynie ma ułatwić i skoordynować działania, dzięki czemu łatwiej będzie można pozyskać inwestorów.

ps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *