W Paczkowie powstało Koło Gospodyń Wiejskich!
28 listopada dzięki uprzejmości Dyrekcji w murach paczkowskiej Szkoły Podstawowej odbyło się spotkanie założycielskie – powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Paczkowie.
Spotkanie odbyło się w szkole ze względu na dużą frekwencję, bo większość z 67 zadeklarowanych mieszkańców przybyła na spotkanie. Sołtys i Rada Sołecka organizując to wydarzenie zaprosiła mieszkańców do wspólnego świętowania przy domowych wypiekach.
Podczas tego wieczoru mieszkanki przedstawiły swoje prace, które wykonywały m.in. w czasie warsztatów świetlicowych. Pełna nazwa nowo powstałego koła to: Koło Gospodyń Wiejskich w Paczkowie „Paczkowska Sielanka”, którego prezesem został: Olek Kaczmarek, wiceprezesem: Kasia Szubstarska, członkiem zarządu: Emil Skibiński, skarbnikiem: Małgorzata Glabas-Gruszka, koordynatorzy: Joanna Kaźmierczak oraz Jacek Bura.
Jacek Bura
Przemysław Szymański, sołtys Paczkowa, w następujących słowach pogratulował twórcom i członkom nowego Koła Gospodyń Wiejskich: – Niech Wasza współpraca będzie owocna, a wspólne działania przyniosą wiele radości i korzyści dla całej naszej społeczności! Pamiętajcie że zawsze możecie liczyć na wsparcie Rady Sołeckiej i Sołtysa! Na dzisiejsze zebranie założycielskie przyszło, aż 62 osoby! A liczba członkiń Koła już wzrosła do 70 osób! To pokazuje niesamowity potencjał i zaanga-żowanie paczkowianek i paczkowian! Jestem pełen podziwu i dumy! Czekamy z niecierpliwością na Wasze pierwsze inicjatywy! Dalszego rozwoju i wielu wspaniałych chwil Wam życzę.
Koło gospodyń wiejskich – co to takiego?
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich reprezentuje interesy i działa na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspiera wszechstronny rozwój terenów wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich w szczególności:
- prowadzi działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
- prowadzi działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
- wspiera rozwój przedsiębiorczości kobiet;
- inicjuje i prowadzi działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
- upowszechnia i rozwija formy współdziałania, gospodarowania i racjonalne metody prowadzenia gospodarstw domowych;
- reprezentuje interesy środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
- rozwija kulturę ludową, w tym w szczególności kulturę lokalną i regionalną.
Koła gospodyń wiejskich mogą współpracować i współdziałać ze sobą w zakresie realizacji ww. zadań, w tym celu mogą na zasadzie dobrowolności zrzeszać się i tworzyć związki kół gospodyń wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich wpisane do KRKGW może otrzymywać dotacje celowe na realizację ustawowo określonych zadań, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.