Uważaj na oszustów internetowych! Przed świętami są szczególnie aktywni!

Okres przedświąteczny to czas żniw dla oszustów internetowych. Zabiegani internauci chcą szybko zrobić ostatnie zakupy w internecie, zapłacić faktury, wywiązać się pod koniec roku z różnego rodzaju zobowiązań. Na pośpiech i brak czasu liczą międzynarodowi oszuści, którzy „zarzucają” nasze skrzynki pocztowe dziesiątkami oszukańczych maili. Tylko w dniu dzisiejszym na adres redakcji przyszło 7 takich maili – 4 chciały wyłudzić dane, a gdybyśmy kliknęli na 3 linki komputer zostałby zaszyfrowany, a odzyskanie danych kosztowałoby duże pieniądze.

Dlatego też przekazujemy Państwu kilka istotnych informacji na temat tego procedury nazywanego phishingiem.

Phishing to przebiegła metoda, której używa haker, aby nakłonić Cię do ujawnienia informacji osobistych, takich jak hasła lub numery kart kredytowych, ubezpieczeń i kont bankowych. Robią to poprzez wysyłanie fałszywych e-maili lub przekierowywanie na fałszywe strony internetowe. Wiadomości związane z phishingiem wydają się pochodzić od legalnych organizacji, takich jak PayPal, UPS, agencji rządowych lub Twojego banku. E-maile grzecznie proszą o aktualizacje, zatwierdzenia lub potwierdzenia informacji, często nawet sugerują, że pojawił się problem. Zostajesz wtedy przekierowany na fałszywą stronę i nakłoniony do podania informacji dotyczących konta, co może doprowadzić do kradzieży tożsamości.

Jak rozpoznać phishing

Otrzymasz komunikaty z prośbą o ujawnienie informacji osobistych, zwykle za pośrednictwem poczty elektronicznej lub za pośrednictwem strony internetowej.

Jak pozbyć się phishingu

Podczas gdy phishing zarzuca przynętę, nie może zostać „usunięty”, jednak można go wykryć. Monitoruj swoją stronę i bądź świadomy, co powinno a co nie powinno się na niej znajdować. Jeśli to możliwe, zmieniaj kluczowe pliki na swojej stronie internetowej na bieżąco.

Jak można zapobiec phishingowi
  • Miej dobre nawyki i nie reaguj na linki w niechcianych e-mailach lub na Facebooku.
  • Nie otwieraj załączników w niechcianych e-mailach.
  • Ochraniaj swoje hasła i nie ujawniaj ich nikomu.
  • Nie przekazuj nikomu poufnych danych — przez telefon, osobiście lub przez e-mail.
  • Sprawdzaj URL stron (adresy stron). W wielu przypadkach phishingu, adresy strony wyglądają na poprawne i legalne, ale adresy URL mogą być błędnie wpisane lub domena może się różnić (.com zamiast .gov).
  • Dbaj o to, aby przeglądarka była cały czas zaktualizowana i korzystaj z poprawek zabezpieczeń.

Najlepszą ochroną jest ostrożność. Pamiętajmy: Nie uchroni nas przed phishingiem najlepszy program antywirusowy jeśli sami będziemy nieostrożni i przez nieuwagę narazimy nasz komputer i siebie na problemy.

 One thought on “Uważaj na oszustów internetowych! Przed świętami są szczególnie aktywni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *