Swarzędz stawia na transport publiczny

Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek złożył pod obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej w Swarzędzu, która odbędzie się 22 maja, projekt uchwały wprowadzającej dla naszych mieszkańców kolejne zwolnienia z opłat za korzystanie ze Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Przyjęcie uchwały w brzmieniu proponowanym przez burmistrza umożliwi od 1 lipca 2018 roku wprowadzenie w strefie I (teren gminy), bezpłatnych przejazdów dla zamieszkałych na terenie gminy osób, które w podróżach aglomeracyjnych łączą przejazd Swarzędzką Komunikacją Autobusową z publicznym transportem kolejowym.


Burmistrz Szkudlarek poinformował o tym  podczas konferencji prasowej zorganizowanej 14 maja na terenie nowego węzła przesiadkowego przy ul. Dworcowej w Swarzędzu.

Proponowana zmiana stanowić będzie kolejną zachętę dla mieszkańców Gminy Swarzędz do rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego. Rozwiązanie to – wraz z realizowanymi projektami budowy węzłów przesiadkowych w Kobylnicy, Swarzędzu a wkrótce także w Paczkowie, zakupem nowoczesnych niskoemisyjnych autobusów, zwiększeniem liczby połączeń autobusowych oraz rozwojem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – stanowi istotny element działań gminy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ponadto, w związku z faktycznym obniżeniem wieku emerytalnego dla niektórych grup pasażerów poniżej 65 roku życia, burmistrz planuje wprowadzić darmowe przejazdy środami komunikacji publicznej organizowanej przez Gminę, dla zamieszkałych na terenie gminy Swarzędz osób w wieku powyżej 60 roku życia, które nabyły uprawnienia emerytalne.


– Przypomnijmy, że pasażerowie komunikacji kolejowej to kolejna grupa naszych mieszkańców, która w bieżącej kadencji samorządu uzyska prawo do bezpłatnych przejazdów Swarzędzką Komunikacją Autobusową mówi Mariusz Szrajbrowski, kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Transportu UMiG w Swarzędzu. – Od 1.01.2017 roku bezpłatne korzystanie z usług Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej przysługuje zamieszkałym na terenie naszej gminy uczniom do 24 roku życia oraz studentom. Rok dłużej, bo od 1.01.2016 r., z takiego uprawnienia korzystają dzieci oraz opiekunowie z rodzin wielodzietnych oraz osoby w wieku 65+.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *