Depresja u dzieci i młodzieży: nauczyciele rozmawiali o tym, jak pomagać

Depresja u dzieci i młodzieży była tematem spotkania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli, które odbyło się 11 maja 2023 w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu. Gościem spotkania była pani Justyna Zajda, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Swarzędzu, która wygłosiła wykład pt. „Depresja wśród dzieci i młodzieży”.

Prelegentka przybliżyła zgromadzonym nauczycielom temat choroby, która coraz częściej diagnozowana jest u nieletnich i która stanowi jedną z głównych przyczyn podejmowania prób samobójczych wśród młodzieży. Podczas wykładu psycholog opowiedziała o skali zjawiska, różnych objawach depresji oraz o formach wsparcia dzieci w każdym wieku. Nauczyciele dowiedzieli się jakie są przyczyny depresji, jak objawia się ta choroba u dzieci, jak ważna jest rola kadry pedagogicznej w rozpoznawaniu sygnałów choroby i reagowaniu w przypadku podejrzenia depresji u ucznia, a także gdzie szukać pomocy w sytuacji obserwowania niepokojących symptomów choroby.

Spotkanie było okazją do dyskusji i wymiany poglądów na temat skali zjawiska w polskich szkołach i zwrócenia uwagi jak ważne jest przeciwdziałanie tej chorobie, zachęcanie do szukania pomocy u specjalistów oraz jak poznanie mechanizmów jej działania pozwala zmniejszyć tendencję do stygmatyzowania ludzi.

Za zakończenie spotkania sieci współpracy i samokształcenia nauczyciele otrzymali materiały informacyjne na temat depresji i mieli okazję zapoznać się z najnowszymi publikacjami na temat depresji, samouszkodzenia oraz prób samobójczych, które dostępne są w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu.

Zachęcamy do odwiedzania profilu Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu na portalu Facebook. Można tam znaleźć ciekawe informacje o ofercie Biblioteki, o spotkaniach i akcjach organizowanych przez placówkę z osiedla Kościuszkowców.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Depresja u dzieci i młodzieży
Depresja u dzieci i młodzieży: nauczyciele rozmawiali o tym, jak pomagać

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *