Sondażowe wyniki wyborów do PE – Kto do Brukseli?

Z ostatniej chwili:

PKW zliczyła już wyniki z 95,9 proc. komisji. Nad progiem znalazły się tylko 3 komitety: Prawo i Sprawiedliwość 46,1 proc., Koalicja Europejska 37,87 proc. i Wiosna Roberta Biedronia 6,2 proc. Pozostałe ugrupowania nie otrzymają prawdopodobnie mandatów. To Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 4,55 proc., Kukiz’15 3,71 proc. i Lewica Razem 1,2 proc.

Sondażowe wyniki :

Prawo i Sprawiedliwość – 42,4%

Koalicja Europejska – 39,1%

Wiosna – 6,6%

Konfederacja – 6,1%

Kukiz’15 – 4,1%

Lewica Razem – 1,3%

Pozostali – 0,4%

Sondaż wykonany przez IPSOS dla TVN24 metodą exit poll.

Liczba europosłów z Wielkopolski będzie zależeć od wyników w całym kraju i poznamy ją dopiero po podsumowaniu wszystkich wyników. W minionej kadencji, Wielkopolskę reprezentowało 5 europosłów – 2 z PO, 1 z PiS, 1 z SLD i 1 z PS.

Rekordowa jest frekwencja tegorocznych wyborów do Europarlamentu. Do godziny 17:00 zagłosowało w Polsce 9 milionów 672 tysiące 416 osób, co stanowi 35,8% uprawionych. To wynik blisko dwukrotnie lepszy niż podczas poprzednich wyborów do Europarlamentu na godzinę 17.00. W Poznaniu, na godzinę 17.00 frekwencja wyniosła 39,3%.

Wg wstępnych danych PiS zdobył  24 mandaty, a KO 22.

Według sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN z PiS mandaty do PE otrzymali między innymi: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Jadwiga Wiśniewska, Witold Waszczykowski, Karol Karski.

Według IPSOS na mandaty mogą też liczyć (teraz są niepewne): Anna Fotyga. Kosma Złotowski, Krzysztof Jurgiel, Andżelika Możdżanowska, Grzegorz Tobiszowski

Z Koalicji Europejskiej do PE pojadą – według sondażu – między innymi: Leszek Miller, Danuta Hubner, Róża Thun, Bartosz Arłukowicz, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Franskowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Janina Ochojska, Krzysztof Hetman czy Jerzy Buzek.

Do Europarlamentu mogą też pojechać: Janusz Lewandowski, Bogusław Liberadzki, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Balt.

Mandat najpewniej zdobędzie też Robert Biedroń, lider Wiosny. Z jego ugrupowania do PE mogą się też dostać: Tomasz Kohut i Sylwia Spurek.

Według sondażu z Konfederacji mandatu pewny jest Jacek Wilk. Jeszcze poczekać muszą Konrad Berkowicz i Janusz Korwin-Mikke.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *