Radni Koalicji Obywatelskiej odpowiadają na apel mieszkanki Swarzędza

Swarzędzcy Radni Koalicji Obywatelskiej wystosowali stanowisko w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i tym samym odpowiadają na apel mieszkanki Swarzędza. 

Dwa tygodnie temu, na naszym portalu opublikowaliśmy apel mieszkanki Swarzędza, pani Aleksandry Filipiak. Pani Aleksandra zwracała się do władz gminy, w tym do radnych, by rządzący wyrazili oficjalne poparcie dla protestujących w związku z głośną decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Radni Koalicji Obywatelskiej, zrzeszeni w Klubie Radnych odpowiadają na apel mieszkanki i wystosowują stanowisko. Jak zaznacza radna Rady Miejskiej w Swarzędzu, Joanna Wojtysiak-Tierling: „Warto żeby społeczność Swarzędza je poznała, tym bardziej, że swarzędzanie licznie uczestniczyli w protestach.”

Poniżej prezentujemy treść stanowiska.

Stanowisko Klubu Radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu Koalicja Obywatelska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 22 października 2020 r. orzekł o niekonstytucyjności art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który pozwalał na przerwanie ciąży w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie podzieliło społeczeństwo naszego kraju. Miejsce otwartej i poszukującej kompromisu debaty, jaka powinna obowiązywać w demokratycznym państwie, zajął konflikt toczący się na ulicy polskich miast i miasteczek. Zwłaszcza w sytuacji pandemii, to zjawisko niebezpieczne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach społecznych i zdrowotnych.

Jako radni Rady Miejskiej w Swarzędzu wyrażamy sprzeciw wobec działań zmierzających do dezorganizacji resztek ładu prawnego obowiązującego w naszym kraju. Nie ma i nie może być naszej zgody wobec próby wyręczania się przez rządzących Trybunałem Konstytucyjnym do stanowienia prawa w sprawach niewygodnych, za które trzeba byłoby ponieść odpowiedzialność polityczną.

Takie działanie zawsze rodzi sprzeciw. Tak stało się i w tym przypadku. Na ulice wyszły tysiące ludzi, którzy nie boją się walczyć o swoje prawa. To nie tylko kobiety, którym próbuje się narzucić sposób postępowania i myślenia, ale także mężczyźni gotowi wspierać swoje żony, partnerki, siostry czy córki. Polki domagają się wolnego wyboru a nie systemowego zakazu. Nie można nakazywać kobietom rodzić nieodwracalnie chorych płodów w sytuacji, gdy państwo nie zapewnia wsparcia w wychowaniu niepełnosprawnych dzieci. Szczególnie ważne i pilne staje się podjęcie efektywnych działań zmierzających do znalezienia skutecznych sposobów udzielenia wsparcia osobom, które już ponoszą w codziennym życiu konsekwencje heroicznej decyzji o przyjściu na świat i wychowaniu chorego dziecka.

Rozumiemy determinację, z jaką Polki i Polacy korzystają ze swoich praw i wolności konstytucyjnych, w tym prawa wolności słowa, czemu dają wyraz w trakcie strajków. Jednocześnie potępiamy wszelkie przejawy agresji oraz dewastacji mienia publicznego.

Apelujemy do władz państwa o podjęcie dialogu, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań, które doprowadzą do powstania sytuacji prawnej, w której wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie skutkował dramatem społeczeństwa i kraju.

Joanna Wojtysiak-Tierling, Agnieszka Zawada-Chmiel, Anna Baranowska-Graczyk, Przemysław Garsztka, Włodzimierz Buczyński, Wojciech Kmieciak

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

 

Joanna Wojtysiak-Tierling podczas strajku kobiet w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *