Przyjazna opieka medyczna dla kobiet w ciąży

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety, która pragnie zostać mamą, ale równocześnie jest to bardzo wymagający czas. Niezmiernie ważne jest wtedy zadbanie o swoje zdrowie, jak i rozwijającego się maleństwa.  Stąd też warto poszukać dobrego lekarza, który będzie nadzorował prawidłowy rozwój dziecka i zaleci wszystkie niezbędne badania w każdym trymestrze ciąży. Jednym z miejsc, które zapewnia ciężarnym pacjentkom opiekę doświadczonych ginekologów i profesjonalnych położnych, jest Klinika Bocian w Poznaniu.

Jakie badania w ciąży należy wykonać w pierwszym trymestrze?

Kobiety zazwyczaj szybko chcą dowiedzieć się, czy spodziewają się dziecka, w tym celu korzystają z domowych testów ciążowych, dostępnych w aptekach lub drogeriach. Na pewno jest to wygodne, choć zdecydowanie wiarygodniejsze jest badanie z krwi (beta hCG) wykonywane w laboratorium. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku warto zaplanować wizytę u ginekologa. Najlepiej, żeby odbyła się ona między 6 a 8 tygodniem od ostatniej miesiączki. Lekarz wtedy przeprowadzi badanie ginekologiczne, określi wskaźnik BMI, sprawdzi ciśnienie. Warto, by także przeprowadził badanie USG przy użyciu sondy dopochwowej. Po potwierdzeniu udanego zapłodnienia lekarz, który zajmie się prowadzeniem ciąży, zleci następne badania i będzie na bieżąco monitorował ich wyniki. Określi także prawdopodobny termin porodu. Przyszła mama dosyć regularnie, co kilka tygodni, będzie wykonywała morfologię krwi i badania ogólne moczu, sprawdzane będzie podczas wizyt ciśnienie oraz waga, przeprowadzane także badanie ginekologiczne. Na początku ciąży, do 10 tygodnia, też powinno być wykonane badanie VDRL, badanie piersi i cytologia. Zalecana jest również badania w kierunku HIV, HCV, toksoplazmozy i różyczki. Do tego też należy rozważyć w tym czasie wizytę u stomatologa, gdyż zmiany hormonalne toczące się w organizmie mogą mieć wpływ na dziąsła, a poranne wymioty negatywnie wpływać na szkliwo. Pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży zalecane jest także wykonanie USG i testu PAPP-A w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie, pozwoli na ocenę budowy płodu, jego wymiarów i narządów wewnętrznych.

Jak to wygląda w drugim i trzecim trymestrze?

Następne miesiące ciąży to kolejne zmiany w organizmie kobiety. Brzuszek rośnie, a w nim rozwija się dziecko.  Pomiędzy 21 a 26 tygodniem wykonywane jest USG połówkowe, które zazwyczaj bardzo cieszy przyszłą mamę, gdyż może zobaczyć swoje maleństwo. Polega na szczegółowej analizie budowy anatomicznej płodu oraz tego, jak funkcjonują poszczególne narządy – serce, wątroba, płuca czy nerki. To czas także na niezbyt lubiane, ale niezwykle ważne badanie, a mianowicie doustny test obciążenia glukozą. Pomaga wykryć cukrzycę ciążową, która jest czynnikiem ryzyka wielu powikłań zarówno dla dziecka, jak i jego mamy. Pacjentka powinna też już samodzielnie zwracać uwagę i oceniać ruchy dziecka, które są wyraźnie odczuwalne. Lekarz podczas wizyt kontrolnych ocenia ponadto ułożenia płodu, pracę serca oraz ruchy, sprawdza także szyjkę macicy. Trzeci trymestr to również czas na kolejne badanie USG oceniające ogólny rozwój maluszka. Lekarz będzie mógł też sprawdzić położenie dziecka, które prawidłowo powinno znajdować się w pozycji główką do dołu. Co więcej, badanie sprawdza też ilość płynu owodniowego. 9 miesięcy ciąży to niezwykły okres w życiu kobiety, ale jak widać wymaga także uważnego monitorowania zdrowia i przeprowadzenia licznych badań, których nie powinno się zaniedbywać.

Gdzie można prowadzić ciążę i wykonać niezbędne badania w Poznaniu?

Jedną ze specjalistycznych placówek zajmujących się prowadzeniem ciąży i wykonywaniem badań w każdym jej trymestrze jest Klinika Bocian w Poznaniu zlokalizowana przy ul. Dąbrowskiego 77a. Przyjazna kobietom placówka zajmuje się też opieką nad ciężarnymi pacjentkami po zapłodnieniu in vitro. Klinika posiada w swoim zespole znakomitych lekarzy z odpowiednimi uprawnieniami.

W przypadku chęci umówienia się na wizytę do jednego z lekarzy w Klinice Bocian w Poznaniu należy kontaktować się bezpośrednio z placówką pod numer telefonu +48 61 635 00 lub pisząc na adres mailowy: poznan@klinikabocian.pl

Przyjazna opieka medyczna dla kobiet w ciąży
Przyjazna opieka medyczna dla kobiet w ciąży

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *