Przed startem, na mecie, wyniki – Bieg 10 km Szpot – Swarzędz

Hyundai i10 pojedzie do Sucharzewa k/ Mogilna

Wspaniała , słoneczna pogoda, setki kibiców w sąsiedztwie najszerszej arterii komunikacyjnej Swarzędza – ulicy Cieszkowskiego, na starcie  ponad 2 550 biegaczek i biegaczy z całego kraju oraz zza wschodniej granicy i właśnie w takiej scenerii punktualnie o godzinie 10.33 w niedzielę 22 kwietnia 2018 roku wystrzał armatni dał sygnał do  startu  7.biegu 10 km Szpot Swarzędz. Biegu, który poprzedziła zorganizowana w sobotę 21 bm II Olimpiada Biegowa Dzieci i i Młodzieży z udziałem 750 młodych sportowców oraz Bieg VIP-ów, w którym na dystansie 380 metrów, tuż przed startem do biegu głównego,  rywalizowali parlamentarzyści, samorządowcy, znani sportowcy, szefowie firm . Po tym biegu koncert na żywo na zbudowanej dokładnie obok linii startu scenie dał Jacek „Mezo” Mejer, najlepszy raper wśród maratończyków i najlepszy maratończyk wśród raperów. Na pewno podniósł na jeszcze wyższy poziom pozytywną energię wykonując m.in.  utwór pt „ Życiówka”.

Bardzo wyśrubowane rekordy swarzędzkiej 10-tki , ale także bardzo wartościowe nagrody przyciągają do tego miasta rokrocznie tysiące biegaczy. W siedmiu dotychczas zorganizowanych  biegach wzięło udział łącznie ponad  17 400 uczestników. Jest to zatem bez wątpienia jeden na największych biegów ulicznych na dystansie 10 kilometrów nie tylko w Wielkopolsce.

„Przeglądając listy startowe bardzo trudno było nam w tym roku wskazać tak zwanych murowanych faworytów biegu – powiedział Marek Wajer rzecznik prasowy biegu .W tegorocznym biegu nie wzięli udziału biegacze z Kenii, ale pojawiła się bardzo mocna i liczna grupa zawodników z Ukrainy. I to właśnie goście zza wschodniej granicy nadawali ton rywalizacji i znaleźli się na najwyższych miejscach podium” – dodał M. Wajer.

Meta zlokalizowana była na tartanowej bieżni zmodernizowanego Stadionu Miejskiego w Swarzędzu. Wypełnione do ostatniego miejsca trybuny dokładnie po 30 minutach i 47 sekundach powitały gromkimi brawami zwycięzcę – Pawła Olijnyka z Czernichowa ( Ukraina ) . Drugi na mecie zameldował się reprezentant UKS Fala Swarzędz Krzysztof Hadas z czasem 31:17, a na miejscu trzecim przybiegł Sergii Okseniuk z Bród ( Ukraina) z czasem 31:35. Na pierwszą  zawodniczkę, którą była Kristina Bogomiakova z miejscowości Brody ( Ukraina) kibice czekali 35:37 sekund. Na drugim miejscu zameldowała się Olena Popova 35:42, a na trzecim Svetlana Olijnik , prywatnie żona zwycięzcy w kategorii mężczyzn,  z czasem 36:04 . Nie został pobity zatem rekord swarzędzkiej 10-tki, który przypomnijmy wynosi od 2012 roku 28:30 w kategorii mężczyzn i 33:35 w kategorii kobiet. Być może przyczyniła się do tego wysoka – jak na kwiecień – temperatura powietrza wynosząca nieco ponad 20 stopni Celsjusza. Natomiast został pobity rekord uderzeń zlokalizowanego za linią mety „Dzwonu rekordzisty”, co oznacza że kilkaset osób ustanowiło w niedzielę 22

kwietnia w Swarzędzu nowe rekordy życiowe na dystansie 10 kilometrów .

W kategorii Najlepsza Wielkopolanka zwyciężyła Monika Brzozowska z Krzepic, a Najlepszym Wielkopolaninem okazał się Krzysztof Hadas . Natomiast w kategorii Najlepsza Swarzędzanka wygrała Ewelina Kasprzak, natomiast Najlepszym Swarzędzaninem został Radosław Pluciński.

W losowaniu nagrody głównej – samochodu Hyundai i10 – szczęście uśmiechnęło się do  Jana Dębskiego  z  miejscowości Sucharzewo w województwie kujawsko – pomorskim, który biegł z numerem startowym 185 . To właśnie ten zawodnik niebawem wyjedzie z salonu marki Hyundai firmy Szpot przy ulicy Wrzesińskiej 174 nowiutkim Hyundai-em i10. Najpierw bowiem trzeba załatwić wszelkie formalne wymogi wynikające z faktu wylosowania tak wartościowej wygranej.  Natomiast  przeprowadzona po biegu tradycyjna aukcja na rzecz wsparcia dalszego leczenia walczącej od ponad 6 lat z nowotworem złośliwym 10-letniej Nikoli Kubiak ze Swarzędz przyniosła wraz z licytacją numeru startowego 1 kwotę ponad 6 400 złotych. Pieniądze te w całości trafią natychmiast  do Fundacji  „Zdążyć z pomocą”, której podopieczną jest Nikola.

Łącznie na podium po odbiór nagród zaproszonych zostało w niedzielę 22 kwietnia 2018 roku  w swarzędzkim Amfiteatrze ponad 200 biegaczek i  biegaczy. Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich już dzisiaj do Swarzędza 9 września 2018 roku na III Półmaraton Szpot Swarzędz. Zapisy – www.biegi.szpot.pl    ( maw )

 

… i na mecie

Fot. Jerzy Kot, red.

 WYNIKI

1. Kategoria OPEN – pobierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *