„Podoba wam się? – Taaaaaaaaaaak!!!”

Niespełna rok trwała rozbudowa i modernizacja Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy. Gdy 4 września, podczas uroczystego otwarcia połączonego z inauguracją nowego roku szkolnego, burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek zwrócił się do dzieci z pytaniem: Czy podoba wam się ta szkoła? – odpowiedzią było gromkie: Taaaaaaaak!!!

Nic dziwnego. Dzięki gminnej inwestycji, kosztującej ok. 12 mln złotych, prawie 450 dzieci z Kobylnicy, Gruszczyna, Janikowa, Bogucina, Uzarzewa i Katarzynek mogło rozpocząć rok szkolny 2017-2018 w szkole urządzonej według najwyższych standardów. W Kobylnicy, obok istniejącego budynku szkoły zbudowany został drugi, o wys. 9,5 m i powierzchni 933 m kw. W tym nowym, wyposażonym w windę budynku, na parterze i piętrze jest 10 nowych sal dydaktycznych, pracownia komputerowa, świetlica, jadalnia, biblioteka, pomieszczenia administracyjne oraz sanitariaty. W piwnicy urządzone zostały szatnie.

Szkoła otrzymała również nową salę gimnastyczną, z boiskiem o wymiarach 28×15 m wraz z trybunami, szatniami i salką do gimnastyki korekcyjnej. Dodatkowo urządzono osobne szatnie (a także pomieszczenia dla trenerów) obsługujące uczestników zajęć na boisku zewnętrznym. Obok szkoły zbudowane zostały 52 nowe miejsca parkingowe, a także droga dojazdowa.

Jak podkreślił burmistrz Szkudlarek, inwestycje oświatowe to jeden z priorytetów swarzędzkiego samorządu. Po wybudowaniu nowych szkół w Paczkowie w 2013 roku oraz w 2015 roku w Zalasewie i rozbudowie podstawówki w Kobylnicy, gruntownej modernizacji i rozbudowie poddane zostaną wkrótce SP Wierzonce i SP nr 2 przy ul. Polnej w Swarzędzu.

Podczas sympatycznej uroczystości w Kobylnicy burmistrz Marian Szkudlarek oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura wyróżnieni zostali przez szkolną społeczność honorowymi tytułami „Przyjaciela Szkoły” i nikt nie miał wątpliwości, że były to wyróżnienia w pełni zasłużone. Goście (wśród których wiedzieliśmy m.in. posłów – Bożenę Szydłowską, Tadeusza Dziubę i Joannę Schmidt, wicestarostę Tomasza Łubińskiego, przedstawicielki Kuratorium Oświaty i Wychowania, radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Swarzędzu, księży, sołtysów, przedstawicieli swarzędzkich instytucji i jednostek organizacyjnych oraz, oczywiście, kawalerowie Orderu Uśmiechu) zwiedzając rozbudowaną i odmłodzoną szkołę podkreślali, że jest ona teraz nie tylko nowoczesna i funkcjonalna, ale po prostu ładna i przyjazna…

/mw/,  fot. M.Woliński

Od 1 września w gminie Swarzędz funkcjonuje 10 szkół podstawowych, gdyż w wyniku reformy oświaty wszystkie gimnazja prowadzone przez gminę zostały przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi. Wszystkie podstawówki z sześcioletnich stały się szkołami ośmioletnimi. Podczas tych zmian żaden z nauczycieli nie stracił pracy.

W dotychczasowych gimnazjach stworzone zostały miejsca do nauki dla najmłodszych uczniów, którzy od września rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą, oraz dla czwartoklasistów. W szkołach podstawowych utworzono natomiast pracownie przedmiotowe.

Czwartego września rok szkolny rozpoczęło w całej gminie ok. 5300 uczniów (łącznie z klasami zerowymi). Ważną informacją jest i to, że w naszej gminie wystarczyło miejsc dla wszystkich przedszkolaków – na mapie gminy pojawiły się nowe przedszkola i żłobki.

W roku szkolnym 2017/2018 prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników/materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, przysługuje już uczniom wszystkich klas szkoły podstawowej, jak również uczniom klasy II i III dotychczasowego gimnazjum.

Wielkim wydarzeniem oświatowym w naszej gminie jest również oddanie do użytkowania rozbudowanej Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy. Rozbudowa i doposażenie szkoły kosztowały budżet Gminy Swarzędz ok. 12 mln zł. Piszemy o tym powyżej.

/mw, edu/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *