Otwarcie projektu „Poznańska Kolej Metropolitalna”

W piątek odbyło się symboliczne otwarcie projektu PKM . Przewozy w ramach PKM realizować będą Koleje Wielkopolskie.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie – przekonują inicjatorzy.


PKM ma zachęcić kierowców do korzystania z komunikacji zbiorowej i poprawić sytuację na drogach prowadzących do  stolicy regionu. – Zapewnienie mobilności mieszkańcom Poznania i aglomeracji jest dla nas  największym wyzwaniem. Ważna jest alternatywa dla przemieszczenia się samochodem. Ta kolej jest punktem wyjścia do dalszej współpracy całej aglomeracji, a te 4 linie to jest dopiero początek tej drogi, przed którą jesteśmy. Do roku 2021 roku mamy jeszcze sporo do zrobienia. Najważniejsze, że realizujemy te wszystkie zadania z korzyścią dla mieszkańców Poznania, poszczególnych gmin i powiatu – przekonywał prezydent Jacek Jaśkowiak.

9 linii i składy kursujące co 30 minut – tak docelowo ma wyglądać Poznańska Kolej Metropolitalna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *