Ośrodek Rehabilitacji i Terapii został oficjalnie otwarty

7 marca 2024 roku Integracyjny Ośrodek Rehabilitacji i Terapii w Swarzędzu został oficjalnie otwarty. Koszt budowy obiektu zlokalizowanego na tyłach Szkoły Podstawowej nr 3 (przy ulicy Zamkowej 39) wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 13 mln zł. Skorzystają z niego m.in. podopiecznych Swarzędzkiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu.

Z 13 mln zł zdecydowaną większość funduszy, ponad 11 mln zł, Swarzędz pozyskał ze środków zewnętrznych – z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Obiekt został podzielony na 4 skrzydła mające służyć specjalistycznej terapii osób z niepełnosprawnościami. Pomoc mają uzyskać osoby dorosłe, a także dzieci.

Zajęcia dla osób dorosłych mają się odbywać w systemie pobytu dziennego – terapii zajęciowej w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej w prowadzonym przy stowarzyszeniu Warsztacie Terapii Zajęciowej.

W ramach zajęć dla dorosłych przygotowano pracownie tematyczne:

 • pracownia gospodarstwa domowego – w pełni wyposażone pomieszczenie kuchenne,
 • pracownia zdrowego stylu życia (przygotowanie diet, zdrowego trybu życia, terapia tańcem i śpiewem),
 • pracownia technik różnych (wykonywanie prac),
 • pracownia plastyczna,
 • pracownia komunikacji społecznej (praca z komputerem dostosowanym do potrzeb podopiecznych, przygotowywanie relacji i zdjęć ze wspólnych wydarzeń).

Natomiast dla dzieci od 4 miesiąca życia do 7 lat przygotowano szereg zajęć – wczesnej interwencji. Są to między innymi:

 • zajęcia z dogoterapii w specjalnie przygotowanym i wyposażonym pomieszczeniu przyjaznym dla psa,
 • zajęcia z rehabilitacji – ćwiczenia najczęściej obejmują takie zakresy jak: sprawność psychomotoryczna, funkcjonowanie poznawcze, spostrzeganie wzrokowe i słuchowe, rozwój mowy, zabawa, budowanie kontaktów społecznych,
 • sala do integracji sensorycznej, gdzie dzieci poddawane są terapii, która ma na celu wzbudzanie zaplanowanych wrażeń i uczuć,
 • sala doświadczania świata wyposażona w urządzenia do pobudzania zmysłowego (terapia światłem, zapachem, dotykiem,
 • sala wczesnej interwencji  to szereg wielospecjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, leczniczo-rehabilitacyjnych i terapeutycznych, który ma na celu jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak, aby dziecko uzyskało możliwie najlepszy dla niego rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej.

W skrzydle fizjoterapii możliwe będą następujące zajęcia:

 • zajęcia z rehabilitacji ruchowej z hydromasażem w sali rehabilitacyjnej wyposażonej w wannę oraz pomieszczeniu z urządzeniem do hydroterapii rąk i nóg,
 • ćwiczenia rehabilitacyjne przy użyciu m.in. kabiny do rehabilitacji ugul – indywidualna praca terapeuty z pacjentem z dysfunkcjami narządu ruchu,
 • sala do gimnastyki wyposażona w drabinki, rowerki stacjonarne i worek bokserski oraz inne urządzenia do ćwiczeń sportowych.

Czwarte skrzydło nowego obiektu jest przeznaczone dla dyrekcji Ośrodka, a także dla terapeutów z gabinetami terapii logopedycznej, pedagogicznej, psychologicznej.

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Ośrodek Rehabilitacji i Terapii
Ośrodek Rehabilitacji i Terapii został oficjalnie otwarty. Fot. IS.
Ośrodek widziany z góry. Fot. UMiG.
Wnętrze Ośrodka. Fot. UMiG.
Ośrodek Rehabilitacji i Terapii
Ośrodek Rehabilitacji i Terapii został oficjalnie otwarty. Fot. UMiG.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *