Ośrodek Interwencji Kryzysowej – miejsce, o którym warto wiedzieć

Dbanie o zdrowie psychiczne zaczyna być coraz bardziej powszechne i obecne w naszym codziennym funkcjonowaniu. Coraz częściej mówimy i słyszymy o wartości naszego zdrowia – również tego psychicznego. Wizyta u psychologa stopniowo zaczyna być zjawiskiem naturalnym, ale ilu z nas jednak słyszało coś na temat interwencji kryzysowej lub czym jest ośrodek interwencji kryzysowej?

Interwencja kryzysowa określana jest jako jedna z form pomocy psychologicznej. Jej zakres jest jednak szerszy i obejmuje każdą pomoc udzielaną osobom znajdującym się w stanie kryzysu. Jest to pomoc interdyscyplinarna, gdyż oprócz wsparcia psychologicznego można także skorzystać z pomocy:  prawnej, socjalnej czy pedagogicznej. Oddziaływania interwencyjne są krótkoterminowe i udzielane zazwyczaj do 24 godzin od momentu zgłoszenia. Celem tego rodzaju pomocy jest przywrócenie osobie doświadczającej kryzysu równowagi psychicznej, zdolności samodzielnego radzenia sobie z trudną sytuacją oraz powrotu do normalnego funkcjonowania.

Kryzysy są nieuniknione. Gdzie w takim razie najlepiej zgłosić się po pomoc?

Pomoc w zakresie interwencji kryzysowej można uzyskać m.in. w: Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy przy ul. Poznańskiej 93, który oferuje bezpłatną, natychmiastową i interdyscyplinarną pomoc w sytuacji doświadczania kryzysu psychologicznego.

W Ośrodku pracują osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu psychologii kryzysu. Pamiętajmy! To, czy dana osoba doświadcza kryzysu psychologicznego, zależy od jej subiektywnego odczucia względem danej sytuacji. Te same wydarzenia dla jednych mogą być kryzysami, a dla innych nie. Wsparcie instytucji trwa dopóki sytuacja związana z kryzysem nie zostanie opanowana. Do przykładowych powodów zgłoszenia się do ośrodka interwencji kryzysowej należą: problemy małżeńskie, zdrada, przemoc w rodzinie, próby samobójcze, diagnoza poważnej choroby somatycznej, kłopoty finansowe, bezrobocie, samotność, silne przeżywanie procesu żałoby, doświadczenie gwałtu, pożar, etc.

Do ośrodka interwencji kryzysowej można zgłosić się również w przypadku, gdy ktoś nam bliski doświadcza kryzysu, a my chcielibyśmy dowiedzieć się w jaki sposób możemy tę osobę wesprzeć i co możemy zrobić. W takiej sytuacji pomoc będzie miała charakter bardziej psychoedukacyjny.

Niektóre ośrodki interwencji kryzysowej, w tym Ośrodek w Kobylnicy oferują także możliwość uzyskania tymczasowego schronienia, skierowaną głównie dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia zdrowia i/lub życia (np. osobom doświadczającym przemocy domowej).

Posiadanie wiedzy na temat interwencji kryzysowej i tego, gdzie można otrzymać bezpłatną i szybką pomoc w sytuacji doświadczania kryzysu ma ogromną wartość. Nie bójmy się prosić o pomoc i korzystać z takich miejsc, jak ośrodki interwencji kryzysowej.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Ośrodek Interwencji Kryzysowej – miejsce, o którym warto wiedzieć
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Ośrodek Interwencji Kryzysowej – miejsce, o którym warto wiedzieć
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Ośrodek Interwencji Kryzysowej – miejsce, o którym warto wiedzieć
OIK Kobylnica – miejsce, o którym warto wiedzieć
OIK Kobylnica – miejsce, o którym warto wiedzieć
OIK Kobylnica – miejsce, o którym warto wiedzieć

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *