Osiedle Dąbrowszczaków zostaje

Skarga kasacyjna wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna została odrzucona prawomocnym wyrokiem z dnia 5 czerwca 2019 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wojewoda nie zgadzał się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 20 grudnia 2018 r., który uchylił zarządzenie zastępcze wojewody. Dotyczyło ono zmiany nazwy os. Dąbrowszczaków w Swarzędzu na os. Szarych Szeregów i było przeprowadzone w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Wojewoda podjął taką decyzję 13 czerwca 2018 r. gdyż władze Swarzędza sprzeciwiały się zmianie nazw pragnąc oszczędzić mieszkańcom wielu nieprzyjemności związanych ze zmianą adresu. Ponadto przedstawiciele gminy podkreślali, że nie ma podstaw do zmiany nazw os. Dąbrowszczaków i ul. Przybylskiego właśnie w kontekście ustawy dekomunizacyjnej. Wojewoda jednak nie podjął dialogu ze Swarzędzem i zdecydował jedynie w oparciu o opinię Instytutu Pamięci Narodowej. Kwestia ul. Przybylskiego została rozstrzygnięta wcześniej, przez wyrok NSA z dnia 29 maja 2019 r., który, jak w przypadku os. Dąbrowszczaków, odrzucił skargę kasacyjną wojewody od wyroku WSA z dnia 14 listopada 2018 r. uchylającego zarządzenie zastępcze wojewody zmieniające nazwę ul. Przybylskiego na ks. Tischnera.

Wszystko wskazuje, że to koniec ciągnącego się zamieszania z nazwami osiedla Dąbrowszczaków i ulicy Przybylskiego w Swarzędzu. Zdaje się również, że ostatecznie zwyciężył zdrowy rozsądek i dobro mieszkańców.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

One thought on “Osiedle Dąbrowszczaków zostaje

  • 18 czerwca 2019 at 11:32
    Permalink

    WIeczna chwała obrońcom wolności. Viva la Republica!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *