Numer specjalny Wierzeniczeń w 100-lecie odzyskania niepodległości

„Wierzeniczenia” są czasopismem wydawanym przez parafię św. Mikołaja w Wierzenicy od 1999 roku.  Ostatnio do naszych rąk dotarł numer specjalny czasopisma poświęcony 100-leciu odzyskania niepodległości. O zawartości numeru pisze we wstępie ks. Przemysław Kompf:

W tym specjalnym wydaniu „Wierzeniczeń” chcemy przypomnieć dzisiejszym mieszkańcom Wierzenickiej Ziemi, a także wszystkim innym, sylwetki osób związanych z naszym terenem, biorących udział w walkach „dla wolności Ojczyzny w latach 1914-1920” (jak czytamy na tablicy poległych zamontowanej w kruchcie wierzenickiej świątyni) i w Powstaniu Wielkopolskim. Są to różne osoby. Niektóre tu urodzone i mieszkające, inne dopiero później tu osiadłe, tutaj pochowane. O niemal wszystkich już pisaliśmy w poprzednich latach.

Z upływem czasu wszystko idzie w zapomnienie. Dlatego też w tym szczególnym roku nasze dotychczasowe zapiski zbieramy w jedną całość i ponownie przypominamy. Czujemy pewną satysfakcję, bo przez lata ukazało się na naszych łamach sporo tekstów opowiadających o ludziach związanych z Wierzenicką Ziemią, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. W końcówce części poświęconej Powstańcom Wielkopolskim zamieszczamy dwie nowe relacje dotąd jeszcze przez nas nie publikowane.

Przegląd naszych publikacji dzielimy dla potrzeb tego wydania na trzy części. Pierwsze są wspomnienia o osobach biorących udział w walkach na frontach I wojny światowej. Dalej przybliżamy kilka sylwetek Powstańców Wielkopolskich związanych z naszym terenem. Wreszcie w ostatniej części zamieszczamy inne opisy zdarzeń, które miały u nas miejsce i też są związane z tematyką walki o niepodległość.

Wszystkich mieszkańców Ziemi Swarzędzkiej zachęcamy do zapoznania się z tym numerem czasopisma  i mamy nadzieję, że numer ten redakcja umieści w pliku pdf w internecie, aby ułatwić dotarcie do niego wszystkim zainteresowanym.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *