Noworodek w podróży. Jak przygotować dziecko do wyjazdu?

Noworodek w podróży. Jak przygotować dziecko do wyjazdu? – radzi położna Arleta Kwiatkowska-Król, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Okres wakacyjny to czas, w którym młodzi rodzice często decydują się na podróż ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Jak odpowiednio przygotować siebie oraz niemowlaka do podróży? Jakie środki lecznicze i pielęgnacyjne ze sobą zabrać i jakie miejsce wybrać, żeby podróż przebiegła pomyślnie, komfortowo i bez obaw o maluszka radzi Arleta Kwiatkowska-Król, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Wakacje z niemowlakiem

Okres letni sprzyja wyjazdom rodzinnym oraz urlopowym. Często zastanawiamy się, czy wyjazd z noworodkiem to dobry pomysł. Musimy sobie odpowiedzieć wtedy na pytanie: „Czy naprawdę musimy jechać?”.

Dziecko w pierwszym miesiącu życia adaptuje się do funkcjonowania poza płodowego. Jest bardzo wrażliwe na zmieniające się warunki otoczenia takie jak temperatura, czy wilgotność powietrza. Im mniejsze wahania w otoczeniu noworodka tym lepiej. Samochód, samolot, autokar, czy pociąg? Który z tych środków lokomocji będzie najlepszy? W pierwszych miesiącach życia dziecka skupmy uwagę na podróży samochodem, który w tym wieku będzie dla niego najodpowiedniejszy, jeśli już zdecydujemy się na rozpoczęcie podróży.

Przygotowanie do podróży

Przed wyjazdem dobrze jest pokazać malucha pediatrze, żeby ocenił jego stan zdrowia. Zabieramy dziecko w miejsce spokojne, ciche i niezbyt oddalone od domu. Ważne jest świeże powietrze z dala od modnych kurortów i wielkich miast. Przed sezonem urlopowym można pojechać nad morze, plaże są wtedy puste, a w powietrzu unosi się jod, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Podróż trzeba dobrze zaplanować.

Pamiętajmy, że dziecko trzeba przewozić w specjalnym foteliku samochodowym dostosowanym do jego wieku i wagi. Jeśli fotelik umiejscowiony jest na przednim siedzeniu montujemy go tyłem do kierunku jazdy. Poduszki powietrzne w aucie nie mogą być wtedy aktywne.

Przy dużych upałach ważne jest, żeby używać klimatyzacji. Należy zadbać o to, by została wcześniej dokładnie oczyszczona i odgrzybiona. Ważne jest też, żeby z nią nie przesadzić. Zbyt duża różnica temperatury w środku i na zewnątrz może wywołać katar u noworodka. Otwieranie okien na przestrzał również nie jest dobrym pomysłem. Ważnym jest, żeby robić częste przerwy i dzielić trasę na odcinki zwłaszcza, gdy jest długa. Co jakiś czas należy wyjąć malca z fotelika, by jego kręgosłup nie znajdował się ciągle w tej samej pozycji. Ubiór należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych, jeśli mamy wysokie temperatury może to być sama pieluszka, body i skarpetki. Śpiącego dziecka nigdy nie zostawiamy samego w samochodzie, podczas upału może dojść do udaru cieplnego, co w wypadku tak małego organizmu może doprowadzić do stanu zagrażającego życiu maluszka. W trakcie jazdy osoba opiekująca znajduje się obok dziecka.

Jakie środki pielęgnacyjne zabrać?

Ważne jest również przygotowanie niezbędnych akcesoriów:

–  jeśli dziecko karmione jest piersią mama musi być na każde życzenie noworodka.

– karmione butelką – butelka z mlekiem musi być zabezpieczona przed wysoką temperaturą i promieniami słonecznymi w specjalnym ochraniaczu.

– torba z ubrankami na zmianę

– kocyk do okrycia maluszka

– pieluszki, chusteczki nawilżone oraz kosmetyki z wysokim filtrem

Należy pamiętać o częstym pojeniu dziecka, zapobiegając tym samym odwodnieniu. Długie przebywanie w foteliku może powodować odparzenia pupy, konieczna jest wtedy regularna zmiana pieluchy. Po zmianie pośladki zabezpieczamy kremem lub maścią. Warto wtedy sięgnąć po krem Alantan Plus z alantoiną i deksapantenolem, który leczy skutki oparzeń słonecznych i stosowany jest przy zapobieganiu odparzeniom u niemowląt. Polecany od 1-ego dnia życia dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *