Najcieplejszy sylwester w historii pomiarów? 2022 zaczyna się ciekawie

W trakcie ostatnich 3 dni nad znaczną część Europy napłynęła wyjątkowo ciepła jak na tę porę roku masa powietrza znad Atlantyku – wiele wskazuje, że za nami najcieplejszy sylwester w historii pomiarów. 

Jak można zauważyć na mapie, pokazującej odchylenie od normy temperatur na całym świecie, w pierwszym dniu Nowego Roku ciepłem mogą się cieszyć mieszkańcy niemal całej Europy z wyjątkiem Skandynawii. Bardzo ciepło jest także na wschodnim wybrzeżu USA i Kanady. Nad znaczną częścią Polski dodatnia anomalia przekracza średnią wieloletnią o ponad 10°C!

Najcieplejszy sylwester w historii pomiarów
Anomalie temperatur na świecie – temperatura średnia. Źródło: Climate Reanalyzer

W Rejonie Poznania tak ciepło, jak podczas tego sylwestra nie było od co najmniej 1951 od kiedy dostępne są dane ze stacji meteorologicznej Poznań-Ławica.  O godzinie 16 zanotowano tam 12,2°C.

Jest to znacznie więcej, niż podczas poprzedniego rekordowego dnia – 31 grudnia 2006, gdy słupki rtęci pokazywały 9,5°C. Warto odnotować, że podczas tego dnia temperatura nie spadła poniżej 10°C a sylwester przypominał pod względem średniej temperatury raczej dzień kwietniowy.

Pierwszy dzień Nowego Roku także okazał się wyjątkowo ciepły. Prawdopodobnie jednak, choć zabraknie bardzo niewiele, nie pobije on rekordowego 1 stycznia 2007 roku, gdy termometry pokazały 11,2°C, a obecnie najwyższy odczyt z godziny 6 rano to 11,0°C.  Podczas, gdy młodsi ludzie przyzwyczajają się do dodatnich temperatur w trakcie tych dni, to nieco starsi zapewne pamiętają jeszcze bardzo mroźny przełom lat 1978 i 1979, gdy panowały temperatury o ponad 27°C stopni niższe od tych, jakie obserwujemy na przełomie 2021/2022 roku (najwyższa odnotowana temperatura – Tmax 31 grudnia 1978 to -15,5°C, a 1 stycznia 1979 to -17,1°C).

Obecny ciepły epizod w pogodzie zakończy się najpewniej w połowie przyszłego tygodnia, jednak powrotu dużych mrozów, przynamniej do 10 stycznia, nie należy się spodziewać.

Konsultacja: dr inż. Dariusz Graczyk, Polska Akademia Nauk.

Najcieplejszy sylwester w historii pomiarów – wykres 48 godzinny przebiegu temperatur na stacji Poznań-Ławica. Źródło: IMGW-PIB
Anomalia temperatur dla Europy – średnia temperatura. Źródło: Climate Reanalyzer

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *