Nadwaga i otyłość – Metropolia Poznań wspiera już 1000 osób w walce

Nadwaga i otyłość – Metropolia Poznań oferuje pół roku z bezpłatnym wsparciem dietetyka, trenera i psychologa – projekt zainteresował już ponad tysiąc osób. Trzystu uczestników zakończyło udział w „Odważ się na zdrowie” – średnio stracili ponad 6 kg. Liczba kilogramów jest najbardziej obrazowa, ale ważniejszym celem jest poprawa zdrowia mieszkańców Metropolii Poznań.

Dokładnie rok temu, na początku 2021 do projektu „Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” zapisało się najwięcej uczestników. To właśnie styczeń jest czasem postanowień, także tych dotyczących zdrowia. Projekt prowadzony pod hasłem „Odważ się na zdrowie” okazał się interesujący m.in. dlatego, że trwa sześć miesięcy – to wystarczająco długo, żeby zmienić swoje nawyki i osiągnąć zauważalne efekty. Do tego pół roku od środka zimy jest… środek lata, kiedy zadowolenie z własnego ciała jest bardzo oczekiwane.

Cieszy nas niska liczba rezygnacji uczestników, którzy zostali zakwalifikowani – podkreśla Alicja Piślewska, dietetyk pracujący z uczestnikami projektu – Szczególnie, że dotyczy to także osób, które dołączyły do „Odważ się na zdrowie” na fali noworocznych postanowień. Rezygnacji mamy tylko kilka procent. Do tego niektórzy po pewnym czasie wracają, na przykład po operacji czy ustabilizowaniu trudnej sytuacji rodzinnej.

Dietetycy, podobnie jak trenerzy, zauważają, że sytuacja startowa uczestników jest bardzo różna, ale każdy może osiągnąć swój cel. Podstawą jest znalezienie i utrzymanie motywacji. Stąd zainteresowanie jedynym tak kompleksowym wśród bezpłatnych projektów – wysoko ocenianym wyróżnikiem są spotkania z psychologiem.

Nasze webinary często są dla uczestników pierwszym kontaktem z psychologiem – zauważa Agnieszka Gostyńska, psycholog w projekcie – Szybko jednak okazuje się, że ta psychologiczna strona jest nie tylko ważna, ale i przystępna. Na grupowych spotkaniach rozmawiamy m.in. o sposobach utrwalania pozytywnych zmian, podtrzymywaniu motywacji, podejmowaniu decyzji czy oswajaniu stresu. Popularyzujemy naukową wiedzę psychologiczną i medyczną, weryfikujemy mity na temat prozdrowotnych i antyzdrowotnych nawyków oraz wpływu umysłu na ciało i na odwrót. Każdy uczestnik może też skorzystać z indywidualnej rozmowy z psychologiem.

W treningach kluczowa jest systematyczność – podkreśla Mateusz Skarbiński, trener „Odważ się na zdrowie” – Przychodzą do nas osoby, które są aktywne i takie, które od lat nic nie robiły ze swoim ciałem. Dlatego tworzymy grupy różnego zaawansowania i każdy może ćwiczyć efektywnie dla siebie, wolniej lub szybciej dochodząc do zakładanych celów.

Na każdego z 300 uczestników, którzy już zakończyli udział w projekcie, przypada średnio ponad 6 zrzuconych kilogramów. Nie wszyscy jednak odchodząc z projektu kończą z takim oczekiwanym minusem. Czasem liczba kilogramów pokazywana przez wagę jest wyższa niż na początku, ale korzystnie zmienia się budowa ciała. W części przypadków celu nie udało się osiągnąć. Ważne, że podczas końcowego spotkania ustalany jest powód oraz wskazywana droga samodzielnej dalszej walki z nadwagą lub otyłością. To samo dotyczy tych uczestników, którzy stracili nawet 20 kilogramów – stosowanie zaleceń specjalistów pomoże utrzymać dobrą kondycję zdrowotną na dłużej.

O zakwalifikowanie do projektu mogą starać się osoby, które mieszkają lub pracują na terenie jednego z samorządów należących do stowarzyszenia Metropolia Poznań, czyli w Poznaniu, powiecie poznańskim, gminie Oborniki, Skoki, Szamotuły lub Śrem. Kandydat musi mieć ukończone 45 lat i być przed 60. (w przypadku kobiet) lub 65. (mężczyźni) urodzinami. Kwalifikowane są osoby, których BMI (indeks masy ciała) mieści się między 25 a 35 (co odpowiada nadwadze lub otyłości 1. stopnia), nie mają zdiagnozowanej cukrzycy oraz wykazują wysoką motywację do podjęcia działań. Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index – indeks masy ciała) liczony jest według wzoru

BMI = masa ciała : (wzrost)2

gdzie masa ciała jest wyrażona w kilogramach (np. 62,5), a wzrost w metrach (np. 1,67). Według Światowej Organizacji Zdrowia dla osób dorosłych BMI jest określane jako prawidłowe przy poziomie pomiędzy 18,5 a 24,99. BMI od 25 do 29,99 wskazuje na nadwagę. Natomiast otyłość jest definiowana przy BMI przynajmniej 30 (otyłość I stopnia – 30-34,99, II stopnia – 35-39,99, III stopnia – równe 40 i wyższe).

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane są na stronie odwazsie.metropoliapoznan.pl, gdzie można też znaleźć szczegóły programu. Informacje o projekcie można uzyskać również pod numerem telefonu 530 811 000 (w g. 9-17).

Stowarzyszenie Metropolia Poznań realizuje projekt „Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” w odpowiedzi na regionalny program zdrowotny „Odważ się na zdrowie – program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski”. Jego autorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 6.6, Poddziałania 6.6.1 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Stowarzyszenie Metropolia Poznań na realizację projektu pozyskało 4 464 395,94 zł.

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Nadwaga i otyłość - Metropolia Poznań
Nadwaga i otyłość – Metropolia Poznań wspiera już 1000 osób w walce o zdrowie. Fot. Metropolia Poznań.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *