Minister zdrowia: zapomnijmy o wakacjach. W Wielkopolsce duży wzrost zakażeń

Minister zdrowia zapowiada, że pandemia potrwa jeszcze rok więc wakacje jak dotychczas na pewno są nierealne, a Wielkopolska notuje znaczny wzrost zakażeń koronawirusem.

Koronawirus i Wielkopolska

Świąteczna przerwa niestety nie dotyczyła wszystkich – w województwie medycy mieli dużo pracy, bowiem znacznie wzrosła liczba zachorowań.

Zgodnie z danymi na bieżąco przekazywanymi przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki mamy obecnie (14 kwietnia, godz. 10:00) już 677 zakażeń. Jest to znaczący wzrost. 11 kwietnia, a zatem w Wielką Sobotę, mówiliśmy o 489 chorych i 26 osobach zmarłych. Obecnie zmarło już 41 osób, 19 wyzdrowiało. Bardzo dużo chorych przybyło ponownie w powiecie krotoszyńskim, pleszewskim i w Kaliszu. W województwie wielkopolskim nadal są powiaty wolne od koronawirusa: międzychodzki, średzki, wrzesiński, słupecki i kolski.

Wakacji nie będzie

O tym, że pandemia nie zwalnia tempa świadczą też wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Dzisiaj rano, na antenie radia RMF FM, powiedział:

O takich wakacjach, jak sobie wyobrażamy i jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych naukowych, które by powiedziały: epidemia wygaśnie z powodu lata. Nie podejrzewam, by nagle czerwiec, lipiec miał zlikwidować epidemię. Niestety będziemy się z nią borykać przez rok.

Niemniej, rządzący planują stopniowe odmrażanie gospodarki. Od 19 kwietnia ma następować powolne uruchamianie różnych gałęzi ekonomii. Włącza się w to powrót do działania sklepów, oraz zmiany w ograniczeniu wpuszczania klientów. Mają one dotyczyć liczby klientów w odniesieniu do powierzchni, a nie liczby kas, jak obecnie. Imprezy masowe mają jednak nadal być wstrzymane.

Co więcej, już od 16 kwietnie, będzie obowiązywał nakaz powszechnego noszenia maseczek ochronnych.

Niżej zamieszczamy mapę naszego regionu z danymi na wieczór 13 kwietnia. Mapa została przygotowana przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

minister zdrowia wakacje wielkopolska

Więcej o dotychczasowych zmaganiach Swarzędza z zagrożeniem, jakim jest koronawirus przeczytasz tutaj.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *