Maseczkomat już w powiecie

W centrum handlowym w Swadzimiu (gmina Tarnowo Podgórne) pojawił się maseczkomat, jeden z pierwszych w powiecie poznańskim.

Jak wiemy, od 16 kwietnia, noszenie maseczek ochronnych ma być obligatoryjne. Ich rolą ma być nie tyle ochrona własna, co ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Władze dość długo zwlekały z wprowadzeniem tego przepisu. Wszystko wskazuje na to, że powód był banalny – otóż zabrakłoby maseczek dla wszystkich.

Jako że Polacy to bardzo przedsiębiorczy i kreatywny naród, wiele firm szybko przerzuciło się na produkcję maseczek (o firmie ze Swarzędza pisaliśmy wcześniej – kliknij, by przeczytać). Głośno też o charytatywnych akcjach szycia maseczek, czy drukowaniu przyłbic na drukarkach 3D.

Kolejny krok był oczywisty – maseczkomaty. Czyli automaty sprzedające maseczki. Wszelkie automaty sprzedające również nietypowe rzeczy naturalnie kojarzą nam się z Japonią (np. zobacz tutaj), ale u nas takie nowinki też się przyjmują. Świadczyć o tym może dobrze sobie radzący mlekomat w Jasinie, czyli urządzenie sprzedające mleko (pisaliśmy o tym wcześniej – kliknij, by zobaczyć).

Kilka dni temu Kraków oraz Warszawa pochwaliły się, że w ich miastach zostały postawione pierwsze maseczkomaty. Wystarczy wrzucić do maszyny… 8 ZŁOTYCH (!!!) i maseczka (jednorazowa) już jest nasza. Ale, jak się okazuje, również w naszym powiecie zaczęły się pojawiać maseczkomaty. Jak donosi Puls Gminy Dopiewo, w swadzimskim centrum handlowym stanęło pierwsze takie urządzenie. Poza maseczkami sprzedają one żele antybakteryjne i rękawiczki.

Wydaje się, że automatyzacja w handlu jest naturalną koleją rzeczy. Już nikogo nie szokują automatyczne kasy, czy maszyny sprzedające zimne i gorące napoje. Co więcej, w obliczu pandemii i konieczności ograniczania kontaktów bezpośrednich, trudno o lepszy sposób na zakupy. No ok, jest jeszcze internet, ale na paczkę z Allegro trzeba trochę poczekać, a tu mamy towar natychmiast, jak ze sklepu. Pytanie powstaje tylko o cenę i o konkurencję. Dzisiaj bowiem sieć sklepów Żabka oznajmiła, że maseczki ochronne będzie można zakupić właśnie u nich. Co więcej, sieć nie zamierza narzucać marży, a więc będzie sprzedawać towar bez zysku (kliknij, by przeczytać). Czy w takim razie maseczkomaty się utrzymają? Zobaczymy.

A najlepiej to #zostanwdomu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *