Liderki piąte w Polsce: Finały Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U19K

Liderki piąte w Polsce: Koszykarki Lidera Swarzędz rocznik 2002/03 w dniach 17-21 marca rozgrywały w Gdyni Finały Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U19K.

Było to zwieńczenie sezonu rozgrywkowego, w którym swarzędzanki zajęły 2 miejsce w Wielkopolsce i wywalczyły 4 miejsce w Finale Młodzieżowego Pucharu Polski. Liderki w wyniku losowania trafiły do grupy B.

W pierwszym meczu swarzędzanki pokonały zespół UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 57:51. Koncertowa gra na przełomie 3 i 4 kwarty pozwoliła na odniesienie kluczowego zwycięstwa w kontekście awansu do półfinału. Punkty w tym meczu rzuciły: Ola Żukowska 25, Paulina Hantys 15, Wiktoria Flaszak 8, Martyna Urbaniak 3, Wiktoria Plackowska 2, Oliwia Flaszak 2, Dominika Rubach 2, Anna Majchrzak, Zofia Fornalik, Agata Krzywińska. Niestety kontuzji kolana w tym meczu doznała Oliwia Flaszak i uraz ten wykluczył ją z gry do końca turnieju. To bardzo zawęziło rotację trener Annie Talarczyk.

Drugiego dnia Liderki grały z UKS Trójką Żyrardów i zwycięstwo gwarantowało awans do półfinału. Niestety swarzędzanki zaczęły katastrofalnie i po 10 minutach przegrywały 4:20. W tym meczu przez 3 kwarty nic nie udawało się koszykarkom Lidera. Przed 4 kwartą przegrywały 47:30 i nic nie zwiastowało tego co działo się w ostatniej odsłonie. Wiktoria Flaszak trafiła 5 razy za trzy punkty i Swarzędz odrobił prawie całą stratę. Niestety w końcówce zabrakło szczęścia Żyrardów zwyciężył 55:52 i droga do półfinału strasznie się skomplikowała. Liderki musiały liczyć na wygraną z AZS Poznań trzeciego dnia lub korzystny wynik z meczu Aleksandrów Żyrardów. W meczu z Żyrardowem punkty rzuciły: Flaszak W 20, Żukowska 17, Plackowska 7, Hantys 6, Urbaniak 2. W

meczu z AZSem liderki do przerwy remisowały po 40, ale nie miały odpowiedzi na warunki fizyczne Weroniki Piechowiak i przegrały 66:85, po punktach: Żukowska 22, Flaszak 17, Hantys 10, Urbaniak 8, Plackowska 4, Rubach 2, Majchrzak 2. Niestety wynik ostatniego meczu grupowego zadecydował o awansie Aleksandrowa do półfinału kosztem Lidera.

Na osłodę Liderkom pozostał mecz o 5 miejsce z drużyną Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk. Trener Talarczyk udało się zmobilizować zespół, który mimo grania w 7 zawodniczek rozegrał kapitalny mecz i zwyciężył 84:64. To było słodkie zakończenie turnieju, który jednak był rozczarowaniem dla swarzędzanek wierzących w udział w meczach finałowych. Kapitalne spotkanie rozegrała Aleksandra Żukowska, która rzuciła 30 punktów i zebrała 14 piłek co łącznie dało jej eval 42! Wspierały ją Paulina Hantys 26 pkt (22 po przerwie i 7/10 za trzy) oraz Wiktoria Flaszak 11 pkt i aż 8 asyst. 8 punktów rzuciła Martyna Urbaniak, 4 Wiktoria Plackowska, 3 Dominika Rubach, 2 Anna Majchrzak.

Nasze koszykarki zebrały mnóstwo pochwał za ciekawą i szybką koszykówkę, niezłomnych charakter i waleczność. Piąte miejsce w Polsce to ogromny sukces, w najwyższej kategorii młodzieżowej, w której grało prawie 40 zespołów. Wielkie brawa należą się Liderkom oraz sztabowi trenerskiemu Annie Talarczyk, Magdalenie Dedio, Tomaszowi Eichertowi i Dawidowi Dzikiewiczowi.