Krzesła biurowe – zakup to jedno, użytkowanie to drugie

Po przejściu przez dziesiątki pytań i wątpliwości związanych z zakupem krzeseł do biura, wybieraniem najlepszych i odrzucaniem tych gorszych, przychodzi pora na ich użytkowanie. Wiele osób popełnia zasadniczy błąd i po prostu… siada, zamiast najpierw je ustawić i wyprofilować zgodnie ze swoimi potrzebami. Dotyczy to zwłaszcza nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych modeli o ergonomicznych właściwościach.

Wybór krzeseł do biura

Jednak błąd można popełnić już na etapie zakupu takich mebli. Przed dokonaniem wyboru warto odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych kwestii. To między innymi określenie czasu korzystania z krzesła oraz tego, kto będzie go najczęściej używał. Inne modele pasują dla klientów, którzy siedzą na nich kilka minut, a inne do pracowników spędzających w pozycji siedzącej nawet osiem godzin. Wybór krzesła ergonomicznego od www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf pozwala w tym drugim przypadku zadbać o pracownika pod kątem jego zdrowia. Ergonomiczne fotele biurowe niwelują ryzyko dolegliwości stawowych i kostnych, problemów z układem krążenia czy bóli wywołanych nieprawidłową postawą przy biurku. Są niezastąpione w wielu firmach, zwłaszcza że dzięki uniwersalnemu systemowi regulacji można dowolnie zmieniać ich kluczowe parametry w zależności od użytkownika.

Ustawienie parametrów

Po zakupie foteli, ustawieniu ich przy biurkach i pierwszym wypróbowaniu należy je ustawić we właściwej pozycji za pomocą wbudowanej regulacji. Parametry, które można modyfikować w ergonomicznych modelach krzeseł dotyczą między innymi kąta nachylenia lub odchylenia oparcia, kąta nachylenia zagłówka, wysokości i szerokości podłokietników oraz oczywiście wysokości i głębokości siedziska. Odpowiednio manewrując poszczególnymi parametrami można stworzyć fotel idealnie dopasowany do swoich potrzeb: pozwalający na swobodne i wygodne oparcie nóg o ziemię, odchylenie głowy do tyłu i zapobiegający garbieniu się podczas siedzenia. Co ważne, parametry nie są ustawiane na stałe, więc kiedy z ergonomicznego fotela biurowego korzysta inny pracownik, znów może ustawić je wedle własnego zapotrzebowania.

Zachowanie prawidłowej pozycji

Jaka więc powinna być odpowiednia postawa przy biurku? Należy zwrócić uwagę na to, aby kolana były zgięte pod kątem prostym, a stopy całą powierzchnią dotykały podłoża. Od czasu do czasu należy nimi poruszać, aby zmienić pozycję i poprawić dopływ krwi. Biodra muszą być delikatnie wysunięte do przodu na odcinku lędźwiowym, a szyja musi spoczywać oparta o zagłówek w pozycji prostej. W fotelach z mechanizmami bujania to mebel sam dostosowuje się do ruchów ciała i za nim podąża. Tam, gdzie ich nie ma, należy dodatkowo ustawić kąt nachylenia oparcia, aby ciało zachowywało względnie stałą pozycję nawet przy częstym pochylaniu się. Najlepiej co jakiś czas zmieniać nieco postawę, aby rozruszać ciało i wspomóc krążenie. Nie zaszkodzi, jeśli przerwę wykorzysta się nawet na pięciominutowy spacer po biurze. Nie tylko pomoże on organizmowi fizycznie, ale również odświeży psychikę i pozwoli się odrobinę zrelaksować.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *