Kolarze ścigali się po drogach powiatu – pierwszy etap Tour de Pologne

W sobotę 29 lipca 2023, punktualnie o godzinie 12:00 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wystartował Tour de Pologne – kolarze ścigali się po drogach powiatu.

– 95 lat temu kolarze po raz pierwszy wystartowali w Biegu Dookoła Polski, bo taka była pierwsza nazwa Tour de Pologne. W 2023 roku rozpoczynamy 80. edycję wyścigu, który wyrósł na wizytówkę naszego kraju na świecie – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpoczęła się właśnie w Poznaniu, gdzie wyścig powrócił po 16 latach. Podczas pierwszego z siedmiu etapów, kolarze przejechali między innymi przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego: Suchy Las, Czerwonak, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Kostrzyn, Kórnik, Mosinę, Puszczykowo, Luboń, Komorniki, Dopiewo i Tarnowo Podgórne by po ponad 180 kilometrach finiszować na Torze Poznań. Kolarze pokonali także trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy walczyli też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kategorii. Jedna z dwóch premii specjalnych zlokalizowana była natomiast w Pobiedziskach.

Najlepszy na premierowym etapie, który w pewnym momencie przebiegał w bardzo trudnych warunkach pogodowych, okazał się belgijski kolarz Tim Merlier (Soudal Quick – Step), który na sprinterskim finiszu wyprzedził Olava Kooija (Jumbo – Visma). Trzecie miejsce zajął Fernando Gaviria (Movistar Team). Najlepszy z Polaków był Maciej Paterski który zajął 6 miejsce.

Na konferencji prasowej, jeszcze na kilka dni przed startem Tour de Pologne, zadowlenia nie kryli przedstawiciele władz powiatowych: – Tour de Pologne to wielkie sportowe wydarzenie, a my będziemy jego częścią. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli osobiście zobaczyć peleton w akcji. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że na blisko 200-kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji – mówił starosta poznański Jan Grabkowski. – Nie przypominam sobie, żeby kolarska impreza tej rangi w ostatnim czasie gościła na szosach powiatu poznańskiego. Jestem przekonany, że wielu kibiców będzie dopingować zawodników – dodał wicestarosta Tomasz Łubiński.

Źródło: https://powiat.poznan.pl/. Więcej fotografii autorstwa Szymona Gruchalskiego można znaleźć na stronie Tour de Pologne.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Kolarze ścigali się po drogach powiatu
Kolarze ścigali się po drogach powiatu – pierwszy etap Tour de Pologne. Fot. Szymon Gruchalski.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *