Jednak nie pojedzie tramwaj do Swarzędza – prace nie są prowadzone

Rok temu prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, wspomniał, że konieczny jest tramwaj do Swarzędza – teraz się jednak okazuje, że taki najprawdopodobniej w ogóle nie pojedzie.

Rok temu pisaliśmy o głośnej rozmowie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka z Gazetą Wyborczą, w której włodarz dużego sąsiada Swarzędza zauważał konieczność rozwoju komunikacji publicznej. Wspomniał między innymi o potrzebie rozbudowy trasy tramwajowej łączącej sieć komunikacyjną Poznania ze Swarzędzem: – W to wpisuje się np. przedłużenie linii tramwajowej z Miłostowa do Swarzędza, obok fabryki Volkswagena, który jest naszym największym pracodawcą. Mam nadzieję, że wspólnie ze Swarzędzem – największą podpoznańską gminą – i samym Volkswagenem wypracujemy porozumienie. Poważnie analizujemy ten projekt – mówił wówczas Jaśkowiak.

Od tej wypowiedzi minął rok i portal branżowy transport-publiczny.pl postanowił się przyjrzeć rozwojowi sytuacji. Okazuje się jednak, że najpewniej tramwaj do Swarzędza nie pojedzie. Rzecznik ZTM, Bartosz Trzebiatowski w rozmowie z portalem zauważył: – Z przeprowadzonych przez Poznań i przedstawionych Swarzędzowi wewnętrznych analiz wynika, że poprowadzenie linii tramwajowej poza granice Poznania wiąże się z koniecznością poniesienia nakładów, które znacznie przewyższają efektywność takiej inwestycji i nie są adekwatne do potencjalnych korzyści. Z tego powodu dalsze prace koncepcyjne dotyczące ewentualnego połączenia tramwajowego Poznania ze Swarzędzem nie są obecnie prowadzone. Połączenie tramwajowe ze Swarzędzem nie znalazło miejsca w projekcie nowego studium dla Poznania. Trasa nie znalazła się nawet przy projektach ewentualnie rozważanych do budowy w przyszłości, co na tę chwilę w zasadzie kompletnie przekreśla możliwość powstania linii.

Choć porzucenie planów połączenia tramwajowego z Poznaniem potwierdzają też władze Swarzędza, jest jednak pozytywna informacja. Jak zauważono w materiale opublikowanym przez Transport Publiczny, docelowo (po zakończeniu rozbudowy poznańskiego węzła kolejowego) można będzie oczekiwać wzrostu liczby połączeń na trasie ze Swarzędza do Poznania, by w godzinach szczytu mogły one kursować co 30 minut. W materiale pojawia się również wypowiedź Mariusza Szrajbrowskiego ze swarzędzkiego Urzędu Miasta i Gminy, który zauważa, że aktualnie połączenie kolejowe wydaje się być wiodącym rozwiązaniem: – Na tej trasie (Swarzędz – Poznań) to kolej jest najszybszym i najlepszym środkiem transportu.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Jednak nie pojedzie tramwaj do Swarzędza

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

One thought on “Jednak nie pojedzie tramwaj do Swarzędza – prace nie są prowadzone

  • 21 kwietnia 2022 at 08:32
    Permalink

    Przykro się robi na wieść o takiej informacji. W dłuższej perspektywie zostaje tłuc się drogą krajową nr 92 czy to autem czy też autobusem. W artykule jest wspomniane o zwiększeniu częstotliwości połączeń na linii kolejowej i to jest plus. Jednakże nie mogę zrozumieć samej postawy władz Swarzędza, które w nowych planach nie uwzględniając budowy linii szynobusu prowadzonej po stronie południowej miasta. Osiedla powstałe i powstające w miejscowościach Zalasewo, Nowa Wieś, Kruszewnia, Garby oraz Rabowice to jest istne eldorado dla deweloperów. Ilość mieszkańców w perspektywie następnych 10-20 lat dorówna liczbie mieszkańców Swarzędza. Budowa nowej drogi, szumnie nazwanej obwodnicą Swarzędza nie rozwiąże problemu zatłoczenia komunikacyjnego. Dlaczego nie myśli się perspektywicznie pod kątem transportu publicznego? Działania obrane przez rządzących są mizerne w tej materii.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *