Jadłodzielnia w Swarzędzu: razem ograniczmy marnowanie żywności

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przekazał 20 tysięcy złotych i w Swarzędzu powstanie jadłodzielnia. Do końca tego roku jadłodzielnia zostanie ustawiona w pobliżu Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Poznańskiej 25 w Swarzędzu.

W ramach Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025 osiem gmin w województwie wielkopolskim (Swarzędz, Rawicz, Trzcianka, Luboń, Budzyń, Szamotuły, Sulmierzyce, Koło) otrzyma wsparcie finansowe, dzięki któremu powstaną nowe jadłodzielnie.

Jadłodzielnia to miejsce, w którym można podzielić się jedzeniem. Do jadłodzielni można przynieść niepotrzebną żywność oraz częstować się jedzeniem bezpłatnie. Z jadłodzielni może korzystać każdy. Celem jadłodzielni jest ograniczenie ilości marnowanej żywności.

Idea foodsharingu (dzielenia się jedzeniem) narodziła się w Niemczech w 2012 roku. Od 2016 roku jadłodzielnie zaczęły powstawać również w Polsce (działa już m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu). TUTAJ znajduje się mapka z dostępnymi jadłodzielniami w Polsce.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Jadłodzielnia w Swarzędzu

Jadłodzielnia w Swarzędzu
Jadłodzielnia w Swarzędzu: razem ograniczmy marnowanie żywności. Fot. UMiG

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *