Edukacja – innowacja, czyli edukacja przez szachy
O innowacyjnych metodach w nauczaniu rozmawiamy z panem Aleksandrem Wiatrem – nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Swarzędzu, autorem programu innowacji „Edukacja przez szachy w szkole”.
Jak zaczęła się Pana przygoda z szachami w edukacji?
W roku 2016 przeprowadziłem się z Krakowa do Swarzędza i rozpocząłem pracę w Przedszkolu nr 2. Dostałem pod opiekę grupę bardzo bystrych i żywych sześciolatków, z którymi w ramach „wyciszenia” rozpocząłem przygodę z szachami. Opierając się na programie „Edukacja przez szachy w przedszkolu i w szkole” wprowadzałem moich wychowanków w świat tej cudownej gry. Efekty zarówno te wychowawcze, edukacyjne i sportowe przyszły bardzo szybko. Po półrocznej nauce, wystartowaliśmy w pierwszym turnieju szachowym w Poznaniu i osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki. Kontrakt w przedszkolu miałem tylko na rok, ale udało mi się otrzymać pracę w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 3 . Miałem być wychowawcą klasy pierwszej. Razem ze mną do szkoły przeszli wszyscy moi wychowankowie z przedszkola. Mogłem więc kontynuować z nimi dalszą szachową zabawę.
Jak połączył Pan pracę – nauczanie dzieci z zabawą – grą w szachy?
Napisałem program innowacji „Edukacja przez szachy w szkole”, nawiązałem współpracę z Wielkopolskim Związkiem Szachowym, od którego otrzymałem 15 kompletów szachownic i figur. Dyrekcja bardzo przychylnie podeszła do tematu, otrzymałem godziny na zajęcia szachowe i mogłem spokojnie zająć się pracą.
Czy może się Pan pochwalić jakimiś sukcesami?
W pierwszym roku pracy w szkole, opierając się na uczniach klasy pierwszej, zdobyliśmy dla szkoły I-sze miejsce w drużynowych mistrzostwach gminy Swarzędz w kategorii klas IV-VI, co było niemałą sensacją. Reprezentowaliśmy szkołę na finałach powiatowych, gdzie zajęliśmy dwunaste miejsce. Od tego czasu zdobyliśmy już trzykrotnie tytuł najlepszej szkoły w gminie, reprezentowaliśmy Swarzędz w rozgrywkach powiatowych i wojewódzkich. W ubiegłym roku nasza szkoła zdobyła pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Województwa w ramach programu „Edukacja przez szachy w szkole” i reprezentowała województwo wielkopolskie w finale Mistrzostw Polski w Warszawie, gdzie zajęła 15 miejsce na 49 szkół z całej Polski. Wyjazd na finał do Warszawy był możliwy dzięki wsparciu rodziców, Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz i macierzystej szkoły.
Co dalej? Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość?
W tym roku po trzech latach nauki muszę się niestety pożegnać z moimi wychowankami, gdyż rozpoczną oni drugi etap nauczania w klasie czwartej. Ja natomiast dostanę kolejną pierwszą klasę. Wiedząc o tym postanowiłem pójść dalej i napisać innowację „Edukacja przez szachy – nauka wsparta rozwijaniem kompetencji z matematyki i informatyki”. Polegać ona będzie na utworzeniu klasy szachowo-matematyczno-informacyjnej. Klasa ta będzie miała w programie, oprócz normalnych zajęć edukacyjnych, dodatkowo 3 godziny zajęć szachowych, 2 godziny zajęć matematycznych oraz 2 godziny informatyki tygodniowo. Do współpracy z nami będziemy próbowali zachęcić Wielkopolski Związek Szachowy i któryś z klubów szachowych.
Bardzo dziękujemy za rozmowę. Życzymy Panu kolejnych sukcesów zawodowych i ciągłej satysfakcji z pracy.
Na zdjęciu poniżej twórca innowacji – Aleksander Wiatr.
/fot. Aleksander Wiatr/