Dzięki odwadze są lżejsi o ponad 7 ton – projekt „Odważ się na zdrowie”

Dzięki odwadze są lżejsi o ponad 7 ton! Stracili kilogramy, bo byli odważni. Ponad półtora tysiąca mieszkańców Metropolii Poznań zakończyło udział w projekcie „Odważ się na zdrowie”. Zdecydowana większość z nich zgubiła nadwyżkowe kilogramy (średnio prawie 5 kg), tracąc łącznie 7254 kilogramy. Z programu realizowanego na terenie środkowej Wielkopolski płyną wnioski dla osób, które chcą pozbyć się nadwagi lub lekkiej otyłości.

„Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” to projekt skierowany do osób w wieku 45-65 lat, z nadwagą i otyłością pierwszego stopnia. Przedział wiekowy był nieprzypadkowy, bo w tej grupie nawet połowa Polaków waży więcej niż przewidują normy Światowej Organizacji Zdrowia. Uczestnicy zostali otoczeni opieką psychologa, trenera i dietetyka. Celem była zmiana stylu życia na taki, który po zakończeniu uczestnictwa pozwoli utrzymać bądź dalej regularnie obniżać wagę ciała. Wypracowane zalecenia mogą przynieść efekt także innym zainteresowanym poprawą swojej sylwetki i zdrowia.

Po pierwsze, decyzja. Uświadomienie sobie problemu i postanowienie działania to moment przełomowy, dla wielu najtrudniejszy. Bez własnej decyzji i chęci, żadne zalecenia nie zadziałają. Samemu początkowi, a potem wytrwaniu, pomaga motywacja. Dlatego uczestnicy projektu mieli zajęcia z psychologiem. Motywację trzeba znaleźć w sobie (zdrowie, troska o rodzinę, lepsze samopoczucie), ale ważne jest też wsparcie zewnętrzne. Łatwiej walczyć z nadwagą wspólnie z kimś bliskim – mężem, siostrą, przyjacielem, sąsiadką. Wzajemne wsparcie pomaga w konsekwentnym podejściu do podjętego wyzwania.

Po drugie, rozważne jedzenie. Odchudzanie nie musi wiązać się z drastycznymi dietami. A nawet jeśli, to dieta nie zadziała bez świadomego stosowania podstawowych zasad żywieniowych. Dlatego zaczyna się od regularności posiłków, częstego picia wody, dużego udziału w diecie warzyw, owoców i produktów zbożowych (szczególnie pełnoziarnistych), ograniczenia cukrów, tłuszczów i soli. Już wprowadzenie tych zasad przynosi wymierne efekty. Stworzenie spersonalizowanej diety, pod okiem dietetyka bądź lekarza, pozwoli uwzględnić indywidualne predyspozycje i ewentualne ograniczenia zdrowotne.

Po trzecie, aktywność fizyczna. Stan ciała zależy także od wysiłku fizycznego. Jeśli ktoś jednak obawia się ciężkich ćwiczeń na siłowni czy długich biegów, wcale nie traci szansy na poprawę swojego zdrowia. Dużo ważniejsza od intensywności jest regularność. Wystarczą proste ćwiczenia wykonywane nawet w domu, a pomagają też regularne, codzienne spacery, które można połączyć z wyprowadzeniem psa lub wyjściem do sklepu. Rezygnacja z samochodu na krótkich trasach brzmi banalnie, ale szybko przynosi zauważalne skutki. Na obszarze Metropolii Poznań jest wiele innych możliwości, aby aktywnie spędzać czas – można oczywiście wybrać się na rower, pobiegać w parku., ale też skorzystać z siłowni, klubu fitness i basenu, gdzie organizowane są również zorganizowane zajęcia (fitness, aerobik, treningi siłowe czy joga).

Po czwarte, wsparcie specjalistów. Powyższe trzy punkty wskazują drogę, a ich stosowanie w większości przypadków daje widoczne efekty. Jednak warto sięgnąć po rady ekspertów, a także sprawdzać regularnie stan swojego zdrowia. Podstawą jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, nawet przy okazji wizyty z zupełnie innego powodu. Odpowiednią dietę pomoże ustawić dietetyk, a wskazówki z konkretnymi przepisami i zaleceniami można znaleźć też w internecie, na stronach publicznych instytucji, np. Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Lato sprzyja decyzji o odchudzaniu. Może nadszedł właśnie czas, by ją podjąć i realizować metodą małych kroków. Dieta, aktywność fizyczna i regularne badania – krótka, a efektywna recepta na zdrowie. Po prostu: Odważ się na zdrowie!

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Dzięki odwadze są lżejsi o ponad 7 ton
Dzięki odwadze są lżejsi o ponad 7 ton – skorzystaj z doświadczenia innych i schudnij

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *