(Do)Wolność Czytania – bibliotekarze dyskutują i świętują

Z okazji trwającego w dniach 8-15 maja Tygodnia Bibliotek w Polsce Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu zorganizowały 9 maja konferencję dla bibliotekarzy pt. „(Do)Wolność Czytania”.

W spotkaniu wzięli udział bibliotekarze z Biblioteki Publicznej i jej filii, nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej oraz nauczyciele bibliotekarze ze szkół z miasta i gminy Swarzędz. Na zaproszenie przybył również burmistrz Marian Szkudlarek, który w podziękowaniu za zaangażowanie złożył na ręce dyrektor Biblioteki Publicznej Bolesławy Nawrockiej bukiet kwiatów, a pozostałym bibliotekarzom i nauczycielom bibliotekarzom podziękował za wykonywaną pracę na rzecz uczniów, nauczycieli i mieszkańców gminy.



 

Celem spotkania, którego temat „(Do)Wolność Czytania” nawiązywał do hasła Tygodnia Bibliotek, było podkreślenie roli swobodnego czytania, nieograniczonego dostępu do książki oraz do biblioteki. Gościem spotkania była pani Elżbieta Sobecka – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie, która przeprowadziła wykład pt. „Gra miejska jako sposób na opornego czytelnika”.  Gra miejska jest wydarzeniem, poprzez które można propagować swobodne czytanie oraz promować książkę i czytelnictwo. Prelegentka podpowiedziała przybyłym na spotkanie bibliotekarzom, jak można to zrobić i podzieliła się swoimi doświadczeniami ze zrealizowanych gier miejskich. Pani Sobecka opracowała i przeprowadziła w Gnieźnie kilka gier (m. in. „Pierwszy między równymi” – gra miejska z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce czy „Gnieźnianin na zakupach”– gra miejska z okazji obchodów Święta Gnieźnieńskiego Handlu, a zaprojektowana przez nią gra miejska o powstaniu wielkopolskim „Strażnicy pamięci” zajęła pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego „Warto wiedzieć, warto zobaczyć”). Podczas wykładu pani Sobecka omówiła, jakie są rodzaje gier miejskich, ich cele i zakresy tematyczne. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak krok po kroku zorganizować grę miejską – jak wyznaczyć cel, adresatów, określić temat i fabułę, przygotować scenariusz i ustalić zasady.

Spotkanie zakończyło się dyskusją i wymianą poglądów na temat gier miejskich między przybyłymi na spotkanie bibliotekarzami.



Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *