Co decyduje o wyborze najlepszego antyperspirantu?

Co decyduje o wyborze najlepszego antyperspirantu? Pocenie to naturalny proces regulacji temperatury, ale może niekoniecznie przez nas lubiany. Nikt chyba nie chce oglądać mokrych plam, które pojawiają się w okolicy pach. Na kosmetycznym rynku są jednak dostępne produkty, dzięki którym szybko i skutecznie zmniejszymy ilość wydzielanego potu. Tak zwany antyperspirant maskuje także nieprzyjemny zapach. Ale jak wybrać preparat, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

Mokre plamy i nieprzyjemny zapach potu – skąd się biorą?

Nasz organizm stale narażony jest na działanie przeróżnych czynników zewnętrznych. Niektóre z nich są przyczyną podnoszenia się temperatury, natomiast nasze ciało potrafi samodzielnie regulować jej wysokość. W jaki sposób? Jednym z nich jest właśnie pocenie. Okazuje się więc, że po najlepszy antyperspirant o sprawdzonym działaniu sięgają nie tylko osoby uprawiające sport, ale także te, które na co dzień często przebywają w zmiennym środowisku (wychodzą na słońce, przebywają w dogrzewanych pomieszczeniach). Czasami powodem pocenia są również zupełnie inne czynniki, takie jak choroba organizmu (gorączka) czy stresująca sytuacja.

W takim przypadku nasze gruczoły potowe zaczynają nadmiernie pracować. Całkiem sporo jest ich na skórze w okolicach pach, dlatego też to właśnie tutaj zauważamy mokre plamy, a niekiedy towarzyszy im również nieprzyjemny zapach, który jest efektem rozwoju bakterii w wilgotnym środowisku. W takim przypadku nie zwlekamy, tylko szukamy rozwiązania. Co najlepiej stosować?

Czy musisz stosować antyperspirant?

Jednym z często polecanych produktów, który ma pomóc w ochronie skóry przed poceniem, jest między innymi antyperspirant. Czy konieczne jest jego stosowanie? Tutaj wybór należy do nas, natomiast wiele osób docenia komfort, jaki gwarantuje ten niepozorny kosmetyk. Sprawia, że nieprzyjemny zapach jest niewyczuwalny, ponieważ w wielu sytuacjach po prostu się nie pojawia. Co jest tego powodem?

Antyperspirant zwęża gruczoły potowe, dzięki czemu skóra nie wydziela zbyt wiele potu. Im mniejsza wilgotność, tym mniej bakterii, które mnożą się na naszym ciele. Nie zauważymy też mokrych, nieestetycznych plam na naszych ubraniach. Jednak ten produkt to nie jedyny sposób na walkę z dyskomfortem. Co możemy użyć w zamian?

Jakie są popularne zamienniki antyperspirantu?

Antyperspirant zdecydowanie jest chętnie wybieranym produktem, ale czasami w naszej łazience pojawiają się też inne kosmetyki o zbliżonym działaniu. Jest to między innymi dezodorant. W jego przypadku nie ma mowy o zwężeniu gruczołów potowych, natomiast ma on inne zastosowanie – doskonale maskuje przykry zapach. Co więcej, sprawdzi się doskonale u osób, które nie mają zbyt dużych problemów z poceniem.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku tak zwanego blokera. To produkt, który stosujemy wtedy, gdy antyperspirant nie jest dla nas wystarczający. Niektóre osoby zmagają się z problemem nadmiernej pracy gruczołów potowych, a wciąż chciałyby czuć się komfortowo i dobrze. Warto jednak umówić się na konsultację z lekarzem i znaleźć przyczynę takiego stanu. Tak naprawdę antyperspirant powinien być kosmetykiem, który da nam zadowalający efekt, niezależnie od sytuacji.

Jak wybrać najlepszy antyperspirant?

Zanim postanowimy zakupić antyperspirant, powinniśmy określić, czego konkretnie oczekujemy od kosmetyku tego rodzaju. Jak długo powinien nas chronić? Cały dzień czy może znacznie dłużej? Czy obawiamy się żółtych plam na ubraniach? A może białych śladów na czarnych tkaninach? Powinniśmy unikać też przesuszania i podrażnień. Ważny jest też zapach, ponieważ to on będzie towarzyszył nam przez cały dzień.

Wybierając najlepszy antyperspirant, dobrze jest też zadbać o to, aby miał on właściwości pielęgnujące. Skóra w okolicach pach bywa delikatna i może być też podrażniona przez regularne golenie. Idealne będą więc dodatki w postaci substancji aktywnych o właściwościach łagodzących, kojących, a nawet nawilżających. Pamiętaj, że antyperspirant ma też styczność z Twoją skórą i gruczołami, dlatego powinien mieć bezpieczny, przebadany skład.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Co decyduje o wyborze najlepszego antyperspirantu
Co decyduje o wyborze najlepszego antyperspirantu?

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *