Ceny gazu dla mieszkań komunalnych w górę: burmistrz protestuje w URE

Wraz z nadejściem nowego roku rosną ceny energii, w tym gazu dla odbiorców indywidualnych, ale też dla podmiotów gospodarczych, a to znaczy, że również dla mieszkań komunalnych. W związku z tym, burmistrz Marian Szkudlarek wystosował pismo do Urzędu Regulacji Energetyki.

Przyzwyczailiśmy się już do stale rosnących cen. Niestety, wraz z nadejściem 2022 roku, drastycznie rosną ceny energii. Dotyczy to także gazu, wykorzystywanego do ogrzewania mieszkań. Z problemem wyższych rachunków za ciepłe kaloryfery będą się musieli zmierzyć wszyscy korzystający z pieców na błękitne paliwo. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy używający gazu do ogrzania mieszkań są potraktowani jednakowo.

700 procent więcej

Sprawa dotyczy mieszkańców mieszkań komunalnych i socjalnych. Zarządcy budynków wielorodzinnych ogrzewanych z centralnej kotłowni są traktowani na tej samej zasadzie, co przedsiębiorcy. Nie ma możliwości zawarcia indywidualnych umów z dostawcą gazu dla mieszkańców takich budynków. Co więcej, wzrost cen sięga, uwaga – 700 procent! Taką informację podał portal epoznan.pl na podstawie dostarczonego przez czytelnika dokumentu dotyczącego nowych stawek za energię. Budynki miejskie – instytucje podlegające Urzędowi Miasta i Gminy w Swarzędzu, czyli na przykład szkoły lub przedszkola, będą płaciły za ogrzewanie wg stawek niemal 10-krotnie wyższych niż przed podwyżką.

Warto zauważyć, że równolegle, od długiego już czasu toczy się kampania promująca wymianę pieców węglowych. W ich miejsce mają się pojawiać znacznie czystsze pod kątem emisji, piece na paliwo gazowe. Są reklamy, można otrzymać dopłaty. Jednak ostatnie wydarzenia stanowią sporą antyreklamę, ze szkodą dla środowiska i naszego zdrowia.

Interwencja w URE

W związku z zaistniałą sytuacją, burmistrz Marian Szkudlarek podjął próbę zmiany stanu rzeczy i interweniował w Urzędzie Regulacji Energetyki. Celem skierowanego na ręce prezesa URE pisma ma być to, by ceny gazu dla mieszkań komunalnych i socjalnych zostały na poziomie stawek dla odbiorców indywidualnych. Chodzi o to, by Zarządcy, którzy oświadczyli, że w 100 procentach zużytym gazem ogrzewają mieszkania, mogli stosować ceny jak dla mieszkań.

Czy protest burmistrza przyniesie skutek, okaże się niebawem. Wszystkim użytkownikom pieców gazowych pozostaje liczyć na ciepłą zimę i oczekiwać faktury. Pismo burmistrza do Urzędu Regulacji Energetyki jest ogólnodostępne i można je przeczytać klikając TUTAJ.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *