„Będzie wiele spraw, które trzeba rozwiązywać na bieżąco” mówi Ryszard Wiczyński – radny Rady Miejskiej, sołtys Janikowa Górnego

Jest Pan radnym Rady Miejskiej i sołtysem Janikowa Górnego. Oznacza to, że mieszkańcy Pana okręgu Wyborczego doskonale Pana znają i cenią. Proszę jednak szerzej przedstawić się mieszkańcom gminy.

Jestem radnym Rady Miejskiej w Swarzędzu drugą kadencję. Sołtysem Janikowa Górnego od lutego 2001 roku. W tym okresie udało nam się wybudować sieć gazową,wodociągową i kanalizacyjną. Na moje wielokrotne wnioski wybudowano przejścia dla pieszych na byłej drodze krajowej nr 5.

Jakie są najważniejsze problemy trapiące mieszkańców Pana okręgu?

Najważniejszym problemem na dzień dzisiejszy jest skomunikowanie północnej części gminy z miastem Swarzędz (budowa wiaduktu nad torami kolejowymi Poznań – Gniezno lub tunelu pod torami).
Janikowo Górne sąsiaduje z lotniskiem Aeroklubu Poznańskiego. W tej chwili trwa dyskusja na temat przeznaczenia terenu lotniska po ewentualnym opuszczeniu go przez Aeroklub Poznański Jakie decyzje dotyczące przeznaczenia tego terenu powinna, według Pana, podjąć gmina?

Przeznaczenie tego terenu nie powinno być uciążliwe dla naszych mieszkańców. Dlatego uważam że najlepszym rozwiązaniem będzie mało uciążliwa działalność gospodarcza lub hale magazynowe.
Krążą informacje o zamiarze wybudowania tam osiedli mieszkaniowych. Jednak z uwagi na brak rozwiązań komunikacyjnych wydaje się to mało realne. Już dziś borykamy się z korkami i utrudnieniami komunikacyjnymi.

Ważną rolę odgrywa dla mieszkańców wsi fundusz sołecki. W jaki sposób kwota przypadająca na Pana sołectwo zostanie wykorzystana w tym roku?

Od wielu lat tradycją stało się organizowanie w ostatnią sobotę maja Dnia Dziecka jak również w pierwszą sobotę października Dzień Latawca.Z uwagi na brak terenów rekreacyjnych jak również świetlicy wiejskiej korzystamy z gościnności Aeroklubu Poznańskiego.

Jest Pan doskonałym organizatorem imprez przeznaczonych dla mieszkańców sołectwa, na których bywają jednak również mieszkańcy innych miejscowości. Proszę przypomnieć jakie to są imprezy

Rzeczywiście bardzo duża ilość mieszkańców Miasta i Gminy Swarzędz gości na naszych imprezach. Dzień Dziecka organizujemy już 12 raz. Natomiast Dzień Latawca 6 raz.Co roku staramy się uatrakcyjnić te imprezy, każdy znajdzie na nich coś ciekawego dla siebie.

Czego należy życzyć w bieżącym roku radnemu i sołtysowi Ryszardowi Wiczyńskiemu?

Tak naprawdę myślę że zdrowia, siły, cierpliwości i czasu na zorganizowanie wszystkiego co mamy zaplanowane, a sądzę, że, będzie wiele innych spraw które trzeba będzie rozwiązywać na bieżąco.
Rozmawiał pch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *