Barbara Czachura wiceprezesem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów

W dniach 1. 7-18 maja w Gdańsku w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności odbywała się Rada Krajowa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów jest dobrowolną federacją stowarzyszeń sołtysów. Obecnie zrzesza 31 stowarzyszeń, liczących łącznie ponad 17 000 członków.
W czasie gdańskich obrad wybrano władze stowarzyszenia na kolejną kadencję. Prezesem Ponownie został Ireneusz Niewiarowski, a członkami zarządu zostali: Barbara Czachura, Alfred Frydrychowicz, Grażyna Jałgos-Dębska, Feliks Januchta, Sławomir Królak, Stanisław Małachwiej, Grzegorz Przybyło i Janusz Rabka.
Wato dodać, że Barbara Czachura – przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu i sołtys Gruszczyna została wybrana ponownie wiceprezesem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
W piątek 17 maja z delegatami na Radę Krajową stowarzyszenia sołtysów spotkał się były prezydent Lech Wałęsa.
W trakcie obrad KSS poruszano problematykę roli sołectwa jako jednostki pomocniczej gminy, Ireneusz Niewiarowski opowiada się za wzmocnieniem roli sołectw. Mówi: Są sołectwa, które mają spory potencjał, ale przepisy krępują je i blokują ich rozwój. Duże sołectwa potrzebują więcej samodzielności, tak jak gminy. Nie może być tak, że gmina, która czasem jest ograniczana, chciałaby i woła o decentralizację, a wewnątrz niej decentralizacji nie ma. Czy tak się stanie zadecydują posłowie, gdyż projekt ustawy będzie procedowany przez Sejm.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *