Alarmy bombowe w Polsce, także w Swarzędzu

W dniu dzisiejszym urzędy administracji samorządowej i państwowej zastały poinformowane o podłożeniu  ładunków wybuchowych. Wśród urzędów zawiadomionych o bombie o bombie znalazły się m.in. Starostwo Powiatowe,  Urząd Marszałkowski , Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. Warto dodać, że w dniu dzisiejszym w Warszawie wszczęto ponad 30 alarmów bombowych. Kolejne odnotowano też w innych województwach, m.in. lubelskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, pomorskim.

Decyzję o ewakuacji budynku podejmuje zawsze jego administrator, zawiadamia policję i straż pożarną. Biorąc pod uwagę liczne ataki bombowe poza granicami naszego kraju, a także wybuch bomby we Wrocławiu nikt takiego ostrzyżenia nie może zlekceważyć. Ponieważ nie dotyczyło to jednego urzędu, a mieliśmy do czynienia z zorganizowaną akcją ogólnopolską, należy poważnie zastanowić się czy nie mieliśmy do czynienia z akcją zorganizowaną. Pozostaje pytanie, kto mógłby taką akcję zorganizować, kto miałby odpowiednie możliwości techniczne do przeprowadzenia takiej równoczesnej akcji.

W Starostwie powiatowym podjąto decyzję o ewakuacji budynku. Pracownicy zostali zwolnieni do domów, by policja mogła przeszukać wszystkie pomieszczenia – informuje Maria Lipska ze starostwa powiatowego. Pierwsze sygnały o rzekomych ładunkach wybuchowych dotarły już rano do budynku starostwa przy ul. Zielonej, w którym znajduje się powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. – Kiedy pracownicy wrócili do budynku, kolejny raz pojawiła się informacja o ładunku.