Agencja Mienia Wojskowego u uczniów II LO w Swarzędzu

W ramach cyklu spotkań z uczniami klas mundurowych przedstawiciele poznańskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego 18 września odwiedził szkołę w Swarzędzu. Razem z Agencją w spotkaniu wzięli udział żołnierze z Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi oraz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, którzy współpracują z AMW przy jego realizacji. Następną wizytę, na której uczniowie zapoznają się m.in. z zadaniami Agencji, służbą w armii oraz historią polskiej wojskowości zaplanowano w szkołach w Środzie Wlkp. Śremie, Gnieźnie i Witkowie.

Spotkanie w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu, w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Podgórnej kilkoma słowami wstępu rozpoczął dyrektor szkoły dr Tomasz Zandecki. Następnie uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego, a chwilę później pracownicy Agencji zapoznali uczniów ze sprawami,
z którymi zetkną się, kiedy zdecydują się już na służbę zawodową w wojsku. Młodzieży przybliżono zasady przydziału kwater i innych lokali mieszkaniowych oraz możliwości otrzymania świadczenia mieszkaniowego i odprawy mieszkaniowej. Wizyta była również okazją do przekazania zaproszenia do odwiedzin stałego punktu sprzedaży rzeczy ruchomych, w którym można zakupić bezpośrednio z wojskowych magazynów przedmioty związane z tematyką militarną.

Oprócz pracowników Agencji swoje prezentacje mieli też przedstawiciele instytucji, które przyjęły zaproszenie AMW do udziału w projekcie. Specjalista z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu przedstawił uczniom informacje o sprzęcie i uzbrojeniu używanym przez powstańców wielkopolskich, wspominając również o zabytkowej armacie, którą Agencja przekazała do muzeum. Z kolei przedstawiciele Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi opowiedzieli o swoich zadaniach, czyli m.in. o opracowywaniu informacji o sytuacji powietrznej czy kierowaniu sił do dyżurów bojowych. Żołnierze z MJDOP przedstawili również sylwetkę patrona jednostki, dowódcy eskadry w Dywizjonie 305 płk. pil. Szczepana Ścibiora.

„Jednym z naszych podstawowych zadań jest wspieranie Sił Zbrojnych. Agencja dba o zakwaterowanie żołnierzy, a zyski ze sprzedaży nieruchomości przeznacza na budowę nowych mieszkań, w których mieszkają wojskowi i ich rodziny. Cykl spotkań, które zaplanowaliśmy adresowany jest do młodzieży z klas mundurowych, bo to oni są przyszłością polskiej armii. W czasie spotkań chcemy ich przekonać do kontynuowania zainteresowania wojskowością i związania swojej przyszłości z armią. Zachętą do tego jest stabilny i sprawny system zakwaterowania, który zapewnia Agencja” – tak ideę projektu realizowanego przez Agencję przestawia dyrektor poznańskiego oddziału AMW Krzysztof Dembiński.

Cykl spotkań z uczniami rozpoczęła wizyta w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej. Kolejną placówką, którą odwiedzą pracownicy AMW oraz zaprzyjaźnionych instytucji będzie Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej.


Agencja Mienia Wojskowego w II LO w SwarzędzuDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *