Abp Gądecki: jeśli szkoły po Wielkanocy będą zamknięte I Komunii Św. nie będzie

Koronawirus: Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał Dekret ws. duszpasterstwa w stanie epidemii – Pierwsza Komunia Św. może się nie odbyć w maju.

Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki wydał dekret, który stwierdza, że wobec zagrożenia epidemiologicznego uroczystości Pierwszej Komunii Świętej mogą się nie odbyć. Wszystko zależy od rozwoju pandemii w kraju. Dekret zakłada dwa warianty, zależne od zagrożenia po Wielkanocy.

Pierwszy wariant to sytuacja, w której po Wielkanocy stan epidemii nie zostaje odwołany. Wówczas dzieci nie wrócą do szkół, a wszystkie I Komunie Św. należy odwołać.

Drugi wariant mówi o powrocie dzieci do szkół po Wielkanocy. W tej sytuacji decyzja o przyjęciu I Komunii Św. ma pozostawać w indywidualnej gestii rodziców, w porozumieniu z księdzem proboszczem. Nie może być tu mowy o głosowaniu, bądź woli większości.

Jeśli rodzice zdecydują się na I Komunię Św. dziecka w tradycyjnym, majowym terminie, uroczystość powinna odbyć się w małych grupach, czy wręcz pojedynczo. Natomiast w razie, gdyby rodzice podjęli decyzję, że chcą opóźnić I Komunię Św. księża mają im to umożliwić w wybranym terminie.

Całą treść dekretu przeczytasz tutaj.

Więcej o dotychczasowych zmaganiach Swarzędza z zagrożeniem, jakim jest koronawirus przeczytasz tutaj.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *