20-latka potrącona na pasach przez pijanego kierowcę na Kórnickiej

W wypadku, do którego doszło w czwartek na ulicy Kórnickiej w Swarzędzu, 20-latka została potrącona na pasach przez pijanego kierowcę. 

O sprawie informował portal TenPoznan.pl. Wypadek miał miejsce w czwartek 21 stycznia. W Swarzędzu, na ulicy Kórnickiej, przez pijanego kierowcę potrącona na pasach dla pieszych została 20-latka. Kobieta w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Kierujący pojazdem marki Renault jechał z bardzo dużą szybkością.

Ułamki sekund przed zdarzeniem, kierowca wyprzedzał inny pojazd, po czym z impetem wjechał w przechodzącą na przejściu dla pieszych kobietę. Mężczyzna, w wieku 30 lat, był pod wpływem alkoholu. Co więcej, jak wskazali funkcjonariusze policji, kierujący nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali mężczyznę, któremu grożą bardzo poważne konsekwencje prawne.

Co może czekać sprawcę wypadku? Możliwe skutki prawne przedstawia portal alkopatrol.pl:

„Spowodowanie wypadku drogowego przez osobę pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest przestępstwem opisanym w art. 177 § 2. i art. 178 § 1 Kodeksu Karnego. W zależności od spowodowanego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej sąd orzec może karę pozbawienia wolności do lat 3. W sytuacji, gdy skutkiem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć innej osoby, sąd może wymierzyć dla sprawcy karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Sytuacja się komplikuje, kiedy wypadek zostanie spowodowany przez osobę będącą pod wpływem alkoholu, narkotyków lub sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Czyn opisany w art. 178 § 1 Kodeksu Karnego, sąd może skazać sprawcę wypadku, który pozostawał pod wpływem alkoholu, narkotyków lub zbiegł z miejsca wypadku na karę pozbawienia wolności przewidzianą za popełnione przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Natomiast, jeżeli następstwem wypadku spowodowanego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest dotkliwy uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej, lub śmierć, wtedy kara pozbawienia wolności wymierzona zostaje w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę. Co oznacza, że sprawca drogowego wypadku śmiertelnego, który był na podwójnym gazie lub zbiegł z miejsca zdarzenia, usłyszy wyrok od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.”

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

potrącona na pasach przez pijanego kierowcę

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *