1000 zł za brak maseczki – sąd wymierzył grzywnę dla swarzędzanina

Swarzędzka Straż Miejska informuje, że w związku nieprzyjęciem przez swarzędzanina mandatu za brak maseczki sąd wymierzył grzywnę wysokości 1000 zł.

Noszenie (lub nie) maseczek od miesięcy rozgrzewa dyskusje pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami. Nie poruszamy tu kwestii czy jest to rozsądne, nierozsądne, bezpieczne czy niebezpieczne. Dyskusja staje się naprawdę gorąca w momencie, gdy do zasłaniania ust i nosa jesteśmy zmuszani przepisami prawa.

Straż Miejska w Swarzędzu, podczas interwencji 20 stycznia 2021 wystawiła mieszkańcowi mandat za to, że nie miał założonej maseczki i odmawiał zasłonięcia ust i nosa. Swarzędzanin odmówił przyjęcia mandatu, twierdząc że kary te są bezprawne, sprawa więc trafiła do sądu. Funkcjonariusze dzisiaj poinformowali, że 16 marca, na mocy wyroku sądu na przeciwnika noszenia maseczki nałożona została grzywna wysokości 1000 zł, a także obciążono go kosztami postępowania wysokości 170 zł.

Strażnicy informują: „w grudniu weszła w życie nowelizacja kilku ustaw, między innymi nowelizacja art. 116 Kodeksu Wykroczeń, która spowodowała, że odpowiedzialność za nieprzestrzeganie obostrzeń jest umocowana w ustawie, nie zaś w rozporządzeniu jak to miało miejsce do grudnia. Nie ma już więc wątpliwości, że kara np. za brak maseczki jest zgodna z prawem.”

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

1000 zł za brak maseczki
1000 zł za brak maseczki – sąd wymierzył grzywnę dla swarzędzanina

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *