Zaszczep dziecko przeciw pneumokokom

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom
dla dzieci z Powiatu Poznańskiego

21 maja 2018 r. na terenie Powiatu Poznańskiego rozpocznie się akcja szczepień chroniących dzieci przed zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą. Program w całości finansowany jest ze środków budżetowych Powiatu Poznańskiego. Władze zadbały, aby zagwarantować maluchom jak najlepszą z dostępnych na rynku ochronę – w ramach szczepienia otrzymają one szczepionkę 13-walentną o obecnie najszerszym pokryciu. Program realizowany będzie do 21 grudnia br. (lub do wyczerpania zapasów) w kilkunastu placówkach medycznych na terenie Powiatu. Realizatorem i koordynatorem programu jest Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. „Edictum”. Szczegółowe informacje nt. akcji można uzyskać pod numerem telefonu (61) 847 04 54 lub osobiście w siedzibie EDICTUM przy ul. Mickiewicza 31, I piętro, pok. 120. Z myślą o rodzicach i opiekunach, którzy mają wątpliwości czy szczepić dziecko lub chcieliby dowiedzieć się więcej na temat infekcji pneumokokowych zorganizowano cykl spotkań edukacyjnych. Spotkania odbędą się na terenie 17 gmin. Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie www.edictum.pl w zakładce „Programy” – Pneumokoki Powiat Poznański.


Tegoroczna edycja to szansa dla 838 maluchów na uzyskanie najskuteczniejszej ochrony przed bakteriami wywołującymi takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Z akcji bezpłatnych szczepień skorzystać mogą wszystkie dzieci urodzone w latach 2010-2016, które zameldowane są
w gminach Powiatu i ukończyły 2 lata. Akcja zorganizowana przez Powiat to bez wątpienia ogromne wsparcie dla rodziców, którym domowy budżet nie pozwala na samodzielne opłacenie szczepienia. Szacunkowy koszt jednej dawki to ok. 300 zł.
Dlaczego pneumokoki są tak groźne?
Pneumokoki to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu przede wszystkim małych dzieci. Stanowią najczęstszą przyczynę bakteryjnego zakażenia układu oddechowego, które przebiega w formie ostrego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok bądź przewlekłego zapalenia oskrzeli. Częstą konsekwencją zakażenia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) objawiająca się ciężkim zapaleniem płuc z bakteriemią, sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Następstwem IChP może by zarówno zapalenie stawów, wsierdzia lub otrzewnej, jak i niewydolność wielonarządowa (zaburzenia oddychania i krążenia), która w aż 15-25% przypadków niestety prowadzi do śmierci. U wielu chorych stwierdza się również powikłania neurologiczne (wodogłowie, zaburzenia słuchu, padaczka, niedowłady nerwów czaszkowych, niedowłady/porażenia spastyczne). Wcześniejsze zaszczepienie przeciwko pneumokokom daje możliwość wyeliminowania najbardziej zjadliwych bakterii, skutecznie zmniejszając liczbę zachorowań i jednocześnie redukując liczbę powikłań i zgonów.

Komu najbardziej zagrażają?
Bakterie pneumokokowe najczęściej atakują organizmy słabe, które nie posiadają jeszcze dostatecznie wykształconego układu odpornościowego. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim maluchy w wieku od 2 do 5 lat, które na co dzień przebywają w większych skupiskach w żłobku czy przedszkolu. Szacuje się, że w Polsce małymi nosicielami tej bakterii jest od 80 do 98% dzieci, samo nosicielstwo jednak nie gwarantuje zachorowania, może natomiast przyczynić się do dalszego infekowania kolejnych jednostek. Warto zauważyć, że to właśnie pneumokoki stanowią jedną z głównych przyczyn umieralności wśród najmłodszych, dlatego zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony zawczasu może uchronić je przed zakażeniem.


GMINA SWARZĘDZ

Zespół Przychodni Lekarza Rodzinnego „DIAGTER” Sp. z o.o.

  1. Piaski 8, 62-020 Swarzędz

tel. 61 817-25-33

HARMONOGRAM SPOTKAŃ INFORMACYJNO EDUKACYJNYCH DLA RODZICÓW

10.05.2018

Gmina Swarzędz
Godz. 18:45 – 19:15PneumokokiSzkoła Podstawowa nr 3 ul. Czwartaków Swarzędz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *