Zasłużeni dla Swarzędza i Honorowy Obywatel – są nowe wyróżnienia

28 lutego 2023 roku, podczas Sesji Rady Miejskiej w Swarzędzu, wybrani zostali Zasłużeni dla Swarzędza, a także Honorowy Obywatel.

Na sesji podjęto uchwały w sprawie nadania honorowego wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz”, które otrzymali: Małgorzata Nowak, Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnicy. Ponadto została podjęta uchwała w sprawie nadania wyróżnienia „Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Swarzędz” dla Bogdana Marcińca.

Małgorzata Nowak

Małgorzata Nowak od 1982 r. prowadzi cukiernię Magdalenka. Jest nauczycielką zawodu, w rzemiośle cukierniczym wykształciła ponad 40 uczniów. Otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień m.in. tytuł honorowy „Swarzędzanin Roku 1999”, tytuł „Firma 10-lecia” w rankingu Stowarzyszenia Miłośników Swarzędza w 2003 roku, odznaczenie „Zasłużona dla Rozwoju Rzemiosła” przyznane w 2018 r. przez Cech Rzemiosł Spożywczych w Poznaniu.

Pełną treść uzasadnienia uchwały można przeczytać w TYM miejscu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu

Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu została powołana w 1907 roku. Swarzędzcy strażacy na co dzień ratują życie i mienie, organizują pogadanki dla mieszkańców, prowadzą szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, biorą udział w akcjach charytatywnych. Ochotnicy dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach „RescueDays”.

Pełną treść uzasadnienia uchwały można przeczytać TUTAJ.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnicy

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnicy rozpoczęła swoją działalność w 1931 roku. Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP nadało Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa, za wieloletnią ofiarną działalność w obronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Strażacy biorą udział w kilkuset akcjach rocznie, nie tylko na terenie gminy Swarzędz, ale także w powiecie czy nawet województwie.

Pełną treść uzasadnienia uchwały można przeczytać znaleźć w TYM miejscu.

Bogdan Marciniec

Prof. dr hab. Bogdan Marciniec należy do ścisłej czołówki współczesnych chemików polskich i światowej rangi specjalistów w dziedzinie chemii krzemoorganicznej i katalizy metaloorganicznej oraz zastosowania badań katalitycznych w syntezie organicznej i syntezie nanomateriałów. Za swoją działalność naukową i organizatorską został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami m.in. Krzyżem Kawalerskim (1989), Krzyżem Komandorskim (1998), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011). W 2011 r. uzyskał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe. W 2009 r. został uhonorowany prestiżową nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe w obszarze nauk technicznych, nagrodą interdyscyplinarną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii „Badania na rzecz rozwoju nauki”.

Pełną treść uzasadnienia uchwały można przeczytać pod TYM linkiem.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Zasłużeni dla Swarzędza i Honorowy Obywatel
Zasłużeni dla Swarzędza i Honorowy Obywatel – są nowe wyróżnienia

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *