Zapraszamy na wieczory z nietoperzami
Z 25 na 26 sierpnia obchodzona będzie 22 Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” inauguruje serię wieczornych zajęć zatytułowanych „Nocne życie fortów”. Przez kilka kolejnych weekendowych wieczorów wszyscy zainteresowani, dzięki pomocy badaczy nietoperzy i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć kilka gatunków nietoperzy, które w tym czasie rozpoczynają swoje gody. Spotkania będą prowadzone w okolicach fortu położonego na terenie Nowego Zoo w Poznaniu.
Poza specjalistami mało kto zdaje sobie sprawę, że w Polsce występuje aż 26 gatunków nietoperzy, które znacząco różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i zwyczajami. Z powodu ich skrytego trybu życia, nocnej aktywności oraz faktu, że większość wydawanych przez nie dźwięków ma częstotliwość niesłyszalną dla ludzkiego ucha, zwykle nie mamy świadomości ich obecności wokół nas. Międzynawowa Noc Nietoperzy została po raz pierwszy ogłoszona w 1997 r. Ma pomóc w przełamywaniu zabobonnego strachu przed tymi zwierzętami i wyjaśnianiu, jakie korzyści czerpiemy z ich obecności i co możemy zrobić, by nie dopuścić do ich wymierania. W tym roku akcje edukacyjne z tej okazji będą prowadzone w ponad 30 krajach.
W Polsce PTOP „Salamandra” wieczorem 25 sierpnia zainicjuje serię siedmiu wieczornych zajęć dla osób zainteresowanych osobistym spotkaniem z nietoperzami. Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu III, położonego na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, występuje kilkanaście gatunków nietoperzy. U niektórych z nich na przełomie sierpnia i września – gdy prowadzone będą zajęcia – można zaobserwować tak zwane rojenie i inne zachowania związane z godami – np. wabiące pieśni samców. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz pomocy przyrodników, uczestnicy spotkań będą mieli wyjątkową możliwość oglądania i podsłuchiwania naturalnych zachowań tych zwierząt. Eksperci będą także opowiadać o zwyczajach różnych gatunków nietoperzy.
Tegoroczne zajęcia zostaną zrealizowane dzięki wsparciu z programu LECHSTARTER i będą miały charakter pilotażowy. Przewidywany czas trwania to ok. 2 godziny. Udział jest bezpłatny, jednak liczba uczestników jest ograniczona. Szczegółowe informacje o zapisach można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa www.salamandra.org.pl oraz na jego profilu na Facebooku.