Zapraszamy na Jarmark Wielkanocny do Szreniawy

Wraz z nadejściem wiosny, jak co roku, zapraszamy do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie na Jarmark Wielkanocny. Zwiedzający mogą liczyć na wiele atrakcji związanych z przygotowaniami do obchodów świąt Wielkiejnocy. Impreza nawiązuje do tradycji jarmarków, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami.

Zakupy przedświąteczne są nieodłącznym etapem przygotowań do świąt Wielkiejnocy, dlatego jarmarki odgrywały szczególną rolę w życiu mieszkańców dawnych miast i miasteczek. Zarówno kiedyś jak i współcześnie okresy świąt określały i wyznaczały rytm działalności handlowej, wpływając przede wszystkim na ekonomiczny aspekt życia. Oprócz tego jarmark to czas i miejsce spotkań różnych ludzi o odmiennych wartościach kulturowych. Przyjezdni handlarze i rzemieślnicy wzbogacali miejscowe tradycje o własne, biorąc w zamian inne, wcześniej nieznane.

– Wymiana doświadczeń i obyczajów to oprócz wymiany handlowej drugi bardzo ważny aspekt jarmarków. Dlatego też dbamy o to, aby na Jarmarku w Szreniawie nie zabrakło twórców ludowych z różnych rejonów Polski, którzy w regionalnych strojach będą demonstrować swoje rękodzieło. Zależy nam na tym, by zwiedzający muzeum zetknęli się z tradycją polskich świąt i zrobili świąteczne zakupy inne niż wszędzie. Jarmark w Szreniawie ma być propozycją powrotu do źródeł dziedzictwa i natury dla zmęczonego wszechogarniającą komercją społeczeństwa – mówi Mariusz Gąszczołowski, główny specjalista ds. promocji i marketingu Muzeum w Szreniawie.

– Podczas tej corocznej imprezy tradycyjnie będzie można także poznać zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze zbliżającymi się świętami oraz wiosną. Szreniawska scena na placu głównym dostarczy naszym gościom wielu wrażeń muzycznych i emocji związanych z konkursami dla publiczności. Stanowiska handlowe i gastronomiczne rozlokowane będą na terenie całego Muzeum. Zakupić będzie można palmy, pisanki, koszyczki, rzeźby, stroiki, biżuterię oraz tradycyjne produkty spożywcze W stodole nr 4 zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi zapoznają się z tradycją przygotowywania koszyczka wielkanocnego. Będzie można własnoręczne zrobić wszystko, co potrzebne jest do „święconki” – dodaje Mariusz Gąszczołowski.

Wiosna to również czas budzącej się do życia przyrody i ludowych tradycji rolniczych związanych z początkiem prac polowych. – W związku z tym podczas jarmarku w Szreniawie nie zabraknie pokazów wiosennych prac polowych. Tradycja przygotowań do świąt wielkanocnych obejmuje też przedświąteczne porządki, dlatego też przygotowaliśmy dla uczestników jarmarku wystawę poświęconą zabytkowym sprzętom gospodarstwa domowego „Porządki jak u babci”. Najmłodszych zapraszamy do zagrody edukacyjnej, którą dzieci same przygotują na nadejście świąt – kończy główny specjalista ds. promocji i marketingu Muzeum w Szreniawie. Szczegółowy program imprezy, którą zaplanowano na 13 i 14 kwietnia, poniżej.

SOBOTA 13 KWIETNIA
11.00, 12.00 – Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie
12.45 – Pokazy prac polowych – pole muzealne
13.30 – „Wiosenna lekcja profesora Zająca” – Dobry Teatr – przedstawienie dla dzieci
14.30 – „Z krainy operetki i musicalu” – artyści scen poznańskich
16.00 – „Zaśpiewaj razem z nami” – piosenki znane i lubiane

NIEDZIELA 14 KWIETNIA
11.00, 11.50 – Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie
12.30 – Pokazy prac polowych – pole muzealne
13.00 – „Wszystkie barwy wiosny od pasji do beztroski” – koncert Poznańskiego Chóru Polihymnia – pałac
14.00 – koncert zespołu Krambabula
15.30 – „Wiosenna lekcja profesora Zająca” – Dobry Teatr – przedstawienie dla dzieci
15.30 – „Muradyny, żandary, siwki”, nieznane wielkopolskie zwyczaje, spotkanie autorskie – pałac
16.10 – „Z krainy operetki i musicalu” – artyści scen poznańskich
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *