Zamknięte kina i baseny? To może spacer na orientację!

Na orientację – Śladami Cieszkowskiego i Krasińskiego

Na świecie wszelkie formy aktywności ruchowej zawierające elementy nawigacji określane są słowem „orienteering”. W Polsce pod tym pojęciem rozumiane są różnego rodzaju imprezy na orientację (InO), polegające na przemieszczaniu się w terenie z mapą, czasami również z kompasem – tak turystyczne, jak i sportowe.

W ostatnich latach coraz popularniejsze stały się imprezy o charakterze turystyczno-rekreacyjnym (TRInO). Pozwalają one na poznanie w interesujący sposób walorów krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. Udział w nich polega na pozyskaniu mapy opublikowanej w Internecie, a następnie przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na niej punktami kontrolnymi. Są nimi różne obiekty, takie jak budynki, pomniki i inne.

Trasą TRInO od niedawna może pochwalić się również gmina Swarzędz. Z inicjatywy Harcerskiego Klubu Turystycznego „Azymut” i Komisji Imprez na Orientację Oddziału PTTK „Meblarz”, można odbyć ciekawy spacer w okolicach Wierzenicy – śladami Augusta Cieszkowskiego i Zygmunta Krasińskiego. Mapa i zadania dostępne są na stronie trino.pttk.pl. Autorami trasy są pani Elwira Socha – nauczyciel biologii i geografii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie oraz pan Rafał M. Socha – prezes HKT „Azymut”.

Dla osób, które odbędą co najmniej pięć tego typu spacerów w różnych miejscach, PTTK przygotowało specjalną odznakę.

Mapkę wraz z przebiegiem tras można znaleźć klikając TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *