Wybory w PO – co to może oznaczać dla Swarzędza?

Platforma Obywatelska, choć w skali kraju jest ugrupowaniem drugiego wyboru, to w naszym regionie od wielu lat zdobywa większość głosów w wyborach parlamentarnych. Dlatego warto się przyjrzeć temu, co się dzieje obecnie w PO, gdyż wszelkie zmiany mogą mieć konsekwencje dla naszego miasta i gminy.

Po długim czasie  dominacji Grzegorza Schetyny wydaje się że w Platformie jest możliwa zmiana. W sobotę 25 stycznia 2020 odbywają się wewnętrzne wybory nowego przewodniczącego partii. Osoba, która zdobędzie większość głosów swoich członków, będzie nadawać ton działaniom ugrupowania dążąc do odzyskania utraconej w 2015 roku władzy. W szranki stają czterej panowie, dobrze znani z ogólnopolskiej polityki, niektórzy też ze sporym doświadczeniem samorządowym. Są to: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski.

Oczywiście, wszelkie zmiany we władzach mogą skutkować innym podejściem do działań w regionach, przekładając się na sposób funkcjonowania lokalnych struktur, a co za tym idzie zmianach w działaniach powiązanych z PO samorządowców. Jakie to mogą być zmiany? Co wybory w PO mogą przynieść dla Swarzędza?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przewodniczącego Koła Lokalnego PO w Swarzędzu, radnego Rady Miejskiej, Wojciecha Kmieciaka.

Kampania wyborcza związana z wyborami przewodniczącego Platformy Obywatelskiej była dobrą okazją do dyskusji o funkcjonowaniu partii – w spotkaniach ze wszystkimi kandydatami w Poznaniu wzięło udział kilkuset członków PO. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się spotkaniem z Borysem Budką, który jest niewątpliwie faworytem w tych wyborach.

Uważam, że jego ewentualna wygrana byłaby bardzo pozytywna zarówno dla PO na szczeblu krajowym jak i lokalnym. Jego propozycje na zmiany wewnątrz organizacji i w sposobie jej zarządzania, dają nadzieję na walkę o zwycięstwo w zbliżających się wyborach prezydenckich oraz w przyszłości parlamentarnych i samorządowych. Jest to osoba wywodząca się z samorządu, a więc doskonale rozumie wyzwania przed jakimi obecnie stoją gminy, powiaty i województwa. Z pewnością nie dopuściłby do tak drastycznego ograniczania niezależności samorządów, co ma niestety miejsce obecnie np. poprzez zabieranie znaczących środków, co w bieżącym roku odczuł również Swarzędz.

Niezależnie od tego który kandydat zwycięży w wyborach, proces wyboru nowego przewodniczącego Platformy pokazał, że wewnętrzna dyskusja była potrzebna, a zebrane wnioski i pomysły na spotkaniach w całej Polsce będą wykorzystane przez nowe władze PO.

Na zdjęciu: W. Kmieciak, pierwszy z prawej strony.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *