Święto Niepodległości w Swarzędzu

Święto Niepodległości obchodzone było w tym roku w Swarzędzu bardzo uroczyście. Związane to było oczywiście z 100 rocznice odzyskania państwowości po 130 latach zaborów.
Swarzędzkie obchody rozpoczęły się już 28 października koncertem pieśni patriotycznych w kościele p.w. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w południowej części miasta. Wzięły w nim udział chóry „Akord”, Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie oraz Swarzędzka Orkiestra Dęta.
7 listopada mogliśmy obejrzeć w sali koncertowej w Zalasewie widowisko słowno-muzyczne „Paderewski all Inklusive ”przybliżające współczesnymi środkami wyrazu sylwetkę wybitnego polskiego pianisty, kompozytora i polityka, którego działalności i aktywności na arenie międzynarodowej wiele zawdzięczało odrodzone państwo polskie.
9 listopada o godzinie 18:00, w ramach uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Walka o odzyskanie niepodległości i jej obrona od 1794 do 1945 r.”.
10 listopada odbył się Samochodowy Turystyczny Rajd Niepodległości Tarnowo Podgórne – Pobiedziska – Swarzędz. Jego organizatorami były wymienione wyżej gminy, a meta rajdu znajdowała się w Hotelu Ossowski w Kobylnicy.
W sobotę 10 listopada II Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu wspólnie z PTTK „Meblarz” w Swarzędzu i Urzędem Miasta i Gminy było organizatorem XXIX Wojewódzkiego Rajdu Niepodległości. Dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych PTTK „Meblarz” przygotował 3 trasy piesze: z Kobylnicy, Zalasewa i z Rynku, a czwarta trasa dowolna była przeznaczona dla dorosłych – piesza lub rowerowa.
Główne obchody Święta niepodległości obywały się 11 listopada. Zebrani na swarzędzkim Rynku mieszkańcy ułożyli „żywą” biało-czerwoną liczbę 100, następnie delegacje władz miasta, młodzieży, organizacji społeczno-politycznych złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę. Uroczystości zakończyła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Marcina Biskupa.






Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *