„Swarzędzka koperta życia”

„Swarzędzka Koperta Życia” to nowy program uruchomiony i prowadzony przez swarzędzką Straż Miejską. Jest on skierowany do osób w podeszłym wieku, schorowanych ale także osób przewlekle chorych, którzy są narażeni na nagłą utratę przytomności lub zasłabnięcie np. chorych na cukrzycę. Nic nie stoi także na przeszkodzie aby z programu skorzystały także osoby, które chcą się zabezpieczyć „na wszelki wypadek”.

Średnio 5 -6 razy w roku jednostki OSP ze Swarzędza i Kobylnicy biorą udział w akcjach mających na celu umożliwienie ratownikom wejścia do domów lub mieszkań, w których przebywają osoby wymagające pomocy medycznej, często mieszkające samotnie. Po wyważeniu drzwi czy okna ratownicy znajdują wewnątrz zwykle osobę nieprzytomną, z którą nie ma kontaktu. Nie wiadomo co było przyczyną zasłabnięcia ani na co poszkodowany choruje.

Program „Swarzędzka Koperta Życia” ma za zadanie zarówno ułatwić pracę służbom ratunkowym ale przede wszystkim uzbroić ich w wiedzę co do stanu zdrowia poszkodowanego przed zasłabnięciem. Innymi słowy ma za zadanie ratować życie.

„Swarzędzka Koperta Życia” to specjalny formularz zawierający imię i nazwisko osoby, jej PESEL czyli dane niezbędne do udokumentowania zdarzenia ale przede wszystkim szczegółowe informacje dotyczące stanu zdrowia, czyli:

– na co choruje,

– jakie leki zażywa, w jakich dawkach i z jaką częstotliwością,

– na jakie leki lub pokarmy jest uczulona.

– grupa krwi

Koperta zawiera także dane kontaktowe osoby lub osób, które należy o zdarzeniu poinformować. Można też włożyć ostatni wypis ze szpitala, wyniki badań czyli wszystko to co pomoże ratownikom w pracy.

Aby przyspieszyć ratownikom dostęp do formularza powinien on być przechowywany zawsze w domu w lodówce, na półce, w specjalnej foliowej kopercie zaś przedpokój/drzwi wejściowe i drzwi od lodówki z zewnątrz oznakowane specjalnymi widocznymi nalepkami „Tu jest koperta życia”. Wówczas ratownicy widząc taką nalepkę idą prosto do kuchni, lodówki i za chwilę mają w ręku to co im jest niezbędne do sprawnego udzielenia pomocy.

Pakiety „Swarzędzkiej Koperty Życia” zawierające formularz, kopertę, nalepki dla mieszkańców Miasta i Gminy Swarzędz można odbierać od dzisiaj w siedzibie Straży Miejskiej (Swarzędz, ul. Dworcowa 24) w dni powszednie w godzinach 7.00 – 21.00.

Zapraszamy !

/SM/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *