Stan powietrza bardzo zły: nawet 1750% normy zanieczyszczeń PM 2.5

Niestety, warunki meteorologiczne (mróz, brak wiatru) sprawiają, że stan powietrza w gminie Swarzędz pogarsza się – jest on obecnie bardzo zły. 

Zgodnie z odczytami pochodzącymi ze strony Czysty Swarzędz, wiele czujników notuje drastycznie wysokie wskazania poziomu zanieczyszczeń. Czujnik zamontowany przy ulicy Traugutta w Swarzędzu na chwilę obecną (godzina 21:00, 26 grudnia 2021) stwierdza absurdalnie wysokie wskazania. Stan zanieczyszczeń to nawet 1750% normy. Odczyty dotyczą pyłów PM 2.5 i PM10.

Stan powietrza bardzo zły

Jednak taka wartość, choć znacznie wyższa, nie jest odosobnionym przypadkiem w gminie Swarzędz. Pozostałe czujniki również stwierdzają drastyczne przekroczenia norm.

Stan powietrza bardzo zły

 

Szczegółowe wartości można sprawdzić na stronie Czysty Swarzędz.

Czym są odczyty pomiarów PM 2.5 i PM 10? Poniżej zamieszczamy informację pochodzącą ze strony Czysty Swarzędz

PM10 jest frakcją pyłu o bardzo małych rozmiarach średnicy ziaren – do 10 mikrometrów. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem podnosi ryzyko chorób układu oddechowego, powodując m.in. ataki kaszlu i astmy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także ostre zapalenie oskrzeli. Pośrednio może zwiększać ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

PM2,5 – aerozole atmosferyczne o średnicy nie większej niż 2,5 μm. Pył ten uznawany jest za bardziej groźny dla zdrowia niż PM10. Cząsteczki PM2,5 przenikają głęboko do płuc, gdzie jest akumulowany i skąd może przenikać do krwi. W ten sposób do organizmu człowieka dostają się rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz metale ciężkie. Pył PM2,5 przyczynia się również do zapalenia naczyń krwionośnych oraz miażdżycy.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Stan powietrza bardzo zły
Stan powietrza w gminie Swarzędz jest aktualnie bardzo zły

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *