Poezja łączy pokolenia – spotkanie z Haliną Dziszyńską-Błachnio
O tym, że poezja łączy pokolenia mogliśmy się przekonać podczas 47. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, w ramach którego Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu miała przyjemność gościć wybitną poetkę, Halinę Dziszyńską-Błachnio. Spotkanie autorskie, które odbyło się 22 listopada 2024 r., zgromadziło miłośników poezji w różnym wieku – od seniorów, poprzez lokalnych twórców, aż po młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu.
Listopad, jako miesiąc poezji, która łączy ludzi, mówi rzeczy ważne i przechowuje mądrość, był doskonałą okazją do spotkania z twórczością Haliny Dziszyńskiej-Błachnio. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wykładem poetki, podczas którego przybliżyła ona słuchaczom tajniki swojej twórczości. Opowiedziała o inspiracjach towarzyszących powstawaniu wierszy, o procesie twórczym, motywacji do działania i natchnieniu. Goście mogli dowiedzieć się, skąd artystka czerpie siłę do tworzenia i jakie emocje towarzyszą jej podczas pisania.
Prawdziwą ucztę dla zmysłów stanowiła prezentacja multimedialna „Dolina Cybiny”, autorstwa artysty fotografika Henryka Błachnio, męża poetki, która połączyła poezję z muzyką i fotografią, tworząc niezwykłe, artystyczne doznanie. Lokalna poetka, Danuta Ewa Dachtera, nawiązała do artysty, odczytując wiersz „Tandem” napisany w 2021 r. w piątą rocznicę jego śmierci.
W dalszej części spotkania, Halina Dziszyńska-Błachnio zaprezentowała swoje wiersze z różnych tomów poetyckich: W szuwarach dni, Smakowanie świata, Wiry czasu, Światłocienie, Strofy Swarzędzkie, Zerwane korale oraz Zranione ptaki. Odczytała również wiersz „Obrazy spod powiek”, umieszczony w międzynarodowej antologii wierszy o Ukrainie Stokrotki na zgliszczach, wyrażając w ten sposób solidarność z narodem ukraińskim.
Spotkanie zakończyło się akcentem humorystycznym. Poetka odczytała wiersz „Szał w Szale”, napisany dla niej przez krakowską poetkę Irenę Kaczmarczyk, a następnie zaprezentowała swój talent wokalny, wykonując własną piosenkę pt. „Swarzędzka Ballada”.
Spotkanie autorskie w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu było cudowną podróżą w świat poezji, wspomnień i zdjęć oraz okazją do refleksji nad pięknem świata, wartością sztuki i siłą ludzkiego ducha.
Pani Halinie Dziszyńskiej-Błachnio życzymy niegasnącej pasji do pisania oraz wielu inspiracji.
Halina Dziszyńska-Błachnio jest doktorem nauk humanistycznych, logoterapeutą, wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada Certyfikat Zawodowy Polskiego Związku Logopedów oraz Certyfikat Terapeuty Mowy Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Mowy. Pracowała w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Swarzędzu. Halina Dziszyńska-Błachnio to znana poetka, zrzeszona w Związku Literatów Polskich Oddział Poznański. Członek Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych EKOART. Wiersze publikuje w almanachach i antologiach literackich. Jej wiersze ukazały się między innymi w Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim, ReWirach, antologii pokonkursowej 380 dni dookoła Swarzędza, Na skrzydłach myśli – antologii wierszy poświęconych Augustowi Cieszkowskiemu, Stokrotki na zgliszczach – międzynarodowej antologii wierszy o Ukrainie. Opisy poetyckie i wiersze Haliny Dziszyńskiej-Błachnio znajdują się w albumach fotograficznych Przenikanie autorstwa artysty fotografika Henryka Błachnio. Wiersze artystki można znaleźć w folderach wystawienniczych artystów fotografii i rzeźby Pomiędzy tradycją a abstrakcją. Felietony i wiersze publikowała również w Magazynie Swarzędzkim. Artystka wydała siedem tomów poezji: W szuwarach dni, Smakowanie świata, Wiry czasu, Światłocienie, Strofy Swarzędzkie, Zerwane korale, Zranione ptaki.
Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.