Pierwsze mieszkanie dla terytorialsa

30 lipca 2019 roku o godz. 12:00 po raz pierwszy klucze do mieszkania z rąk przedstawicieli Agencji Mienia Wojskowego odbierze żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorials zamieszka w budynku przy ul. Grudzińskiego 18 c w Swarzędzu. Jest to efekt pilotażowego programu „Mieszkanie dla Terytorialsa” realizowanego wspólnie przez poznański oddział regionalny AMW i 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Dotąd lokale mieszkalne z Agencji otrzymywali wyłącznie żołnierze służby zawodowej. Teraz pojawiła się możliwość, by w przypadku gdy potrzeby kwaterunkowe żołnierzy zawodowych będą już zapewnione, pierwszeństwo najmu mieli również żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową (TSW).

Jednym z najważniejszych zadań Agencji Mienia Wojskowego jest dbanie o zakwaterowanie żołnierzy zawodowych. W sytuacji, kiedy potrzeby mieszkaniowe wojskowych w danym garnizonie są już zaspokojone, wtedy lokale mieszkalne mogą być wynajęte innymi osobom. Po zmianach w naszym regulaminie, pierwszeństwo zasiedlenia lokali z zasobów AMW zyskali teraz terytorialsi – wyjaśnia dyrektor w Poznaniu, Krzysztof Dembiński.

Program „Mieszkanie dla Terytorialsa” to inicjatywa i efekt wspólnych działań poznańskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego i  12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk Rafał Miernik,  wychodzi w ten sposób naprzeciw potrzebom swoich żołnierzy. Cieszy nas, że Agencja Mienia Wojskowego poparła nasze potrzeby, dzięki czemu żołnierze WOT będą mogli wynająć mieszkanie z zasobu AMW. Mamy nadzieję, że ten pilotażowy program sprawdzi się i będzie podstawą do dalszej współpracy WOT i Agencji – podsumowuje dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Rafał Miernik.

Obecnie w ramach prowadzonego pilotażu zainteresowani terytorialsi będą mogli wynająć mieszkania w Swarzędzu, Śremie, Witkowie i w Kruszewni. Liczba dostępnych mieszkań jest ograniczona. Lokale przysługiwać będą tylko na czas służby w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.  Mieszkania będzie można wynająć na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia umowy do 3 lat.

Warunkiem uzyskania lokalu jest, by wynajmujący żołnierz WOT miał podpisaną umowę o pracę. Musi uzyskać też pozytywną opinię dowódcy 12 WBOT i wpłacić 3-miesięczną kaucję.

Na co dzień pracuję jako inżynier i zajmuję się kompozytami w międzynarodowej firmie. Często podróżuję, ale nie jest dla mnie problemem, by łączyć pracę ze służbą w WOT. Moi dowódcy pomagają mi, bym mógł sprawnie funkcjonować w obydwu obszarach, dlatego teraz WOT stał się moją pasją. Zawsze chciałem pomagać innym, szczególnie podczas sytuacji kryzysowych czy klęsk żywiołowych. WOT daje mi takie możliwości a ja swoją wiedzę i doświadczenie mogę teraz przekazywać innym. Teraz spotkała mnie największa niespodzianka: przyszedłem z zamiarem pomagania innym a sam niespodziewanie otrzymałem pomoc w postaci mieszkania. Hasło „zawsze gotowi zawsze blisko” działa w obie strony. Jest prawdziwe nawet tam, gdzie tego się nie spodziewamy – mówi Andrzej Jungermann, pierwszy w Polsce żołnierz WOT, który zamieszka
w Swarzędzu w lokalu od AMW.

W uroczystym przekazaniu kluczy do mieszkania dla pierwszego w Polsce żołnierza WOT weźmie udział dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk Rafał Miernik i dyrektor Oddziału AMW w Poznaniu – Krzysztof Dembiński oraz zaproszeni goście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *