„Paderewski all inclusive” w sali koncertowej w Zalasewie
7 listopada, w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie obejrzeliśmy widowisko słowno-muzyczne przybliżające biografię wybitnego pianisty i kompozytora, męża stanu, polityka – premiera Polski w 1919 roku – Ignacego Jana Paderewskiego.
Historia życia artysty została oparta na „Pamiętnikach” Paderewskiego spisanych przez Mary Lawton, która stała się jednocześnie narratorką widowiska. Na scenie spotkaliśmy również rapera, który z dużą dozą humoru komentował znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego dla współczesnych Polaków. Ważnym elementem jego występów był podkład muzyczny, w którym pojawiły się fragmenty dzieł symfonicznych Paderewskiego, jak chociażby „Fantazja polska”. Publiczność poznała także śpiewaczkę operową, zafascynowaną osobą i twórczością wybitnego kompozytora. Jej obecność na scenie podkreśliła niezwykłą popularność mistrza na świecie i uwielbienie go przez płeć piękną. Jednocześnie był też okazją do zaprezentowania pieśni I. J. Paderewskiego z akompaniamentem fortepianu. Ważną rolę jaką odegrał Paderewski dla odzyskania niepodległości przez Polskę uwypukliła rola Józefa Piłsudskiego, w którego wcielił się aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Andrzej Lajborek. Jego postać pokazała spór polityczny, jaki istniał pomiędzy Marszałkiem a kompozytorem – spór, który nie przeszkodził im wspólnie walczyć o wolność dla ojczyzny.
Widowisko „Paderewski all inclusive” przybliżyło biografię wielkiego pianisty za pośrednictwem inscenizacji teatralnej, fragmentów dzieł muzycznych oraz poprzez filmy dokumentalne przedstawiające szersze konteksty historyczne prezentowanych wydarzeń. Widzowie poznali bliżej między innymi karierę Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych czy archiwalne występy mistrza na międzynarodowych scenach. Całość uzupełnił współczesny komentarz rapera.
Multimedialne widowisko przypomniało ważną rolę, jaką odegrał J. I. Paderewski w walce o niepodległość Polski – tym ważniejszą dla Wielkopolan, którzy po przemówieniu wygłoszonym przez kompozytora na balkonie poznańskiego Hotelu Bazar, chwycili za broń i ruszyli do walki o wolność.
/ok/